Warsztaty z udziałem artystów z różnych krajów oraz trasa koncertowa na południu Europy jesienią 2017 r. złożą się na rozpoczynający się właśnie międzynarodowy projekt Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk".
W ramach projektu pod nazwą "Helokanie południa - muzyka, śpiew i taniec wspólnymi korzeniami cywilizacji europejskiej, na przykładzie Słowacji, Węgier, Chorwacji i Polski" zespół „Śląsk” wystąpi w przyszłym roku na Słowacji, Węgrzech i w Chorwacji. Południowoeuropejskie tournee poprzedzą warsztaty – pierwsze rozpoczną się 7 listopada w Budapeszcie.
„Warsztaty, wspólne spotkania oraz finalne koncerty mają na celu zbliżenie instytucji kultury, powiększenie sieci kontaktów, a także konfrontowanie i kreatywne korzystanie z myśli twórczej artystów, pedagogów naszego zespołu i partnerów. Celem nadrzędnym jest realizacja wielopłaszczyznowego projektu promocji polskiej kultury za granicą” – wyjaśniła rzeczniczka zespołu Agnieszka Kukuła.
Partnerami zagranicznymi są zespoły o podobnym profilu działalności co zespół „Śląsk”. W Chorwacji to Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Lado” z Zagrzebia, na Węgrzech Narodowy Zespół Węgierski i Hagyomanyok Haza z Budapesztu, a na Słowacji Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Sluk” z Bratysławy.
Tytułowe „Helokanie” to pieśń skomponowana przez twórcę zespołu Stanisława Hadynę, zainspirowana pracą pasterzy Beskidu Śląskiego. Jest to wokalna ilustracja dialogu dwóch pasterek, które nie widząc się, nawołują do siebie podczas pracy. Komunikują się białym, tradycyjnym głosem. Całość spotęgowana jest brzmieniem chóru, nadającym efekt przestrzeni górskiej. Kompozycja weszła na stałe nie tylko do repertuaru Zespołu "Śląsk", jest również elementem kultury mieszkańców Beskidów, gdzie melodia "Helokania" stała się hejnałem Cieszyna.
To właśnie ta pieśń w 1973 r. zainspirowała także Davida Bowie do skomponowania utworu „Warszawa”. Kompozycja znalazła się w 1977 r. na płycie „Law” i przeszła tym samym do historii światowej muzyki.
7 listopada projekt „Helokanie południa” zainicjują warsztaty wokalne i taneczne w Budapeszcie, które poprowadzi grupa pedagogów Zespołu „Śląsk”. Celem tygodniowego spotkania jest wzajemne poznanie narodowych tańców i śpiewu, technik i metod nauki oraz inspiracji i procesu twórczego. 5-osobowa delegacja z Zespołu „Śląsk” będzie uczyć węgierskich artystów m.in. tańców: chustkowego, podhalańskiego, poloneza oraz trojaka. Poznają także pieśń „Helokanie”.
Do końca 2016 r. warsztaty odbędą się jeszcze w Zagrzebiu, gdzie 5 grudnia spotkają się przedstawiciele Zespołu „Śląsk” i Narodowego Zespołu Pieśni i Tańca „Lado”. Przez tydzień będą wspólnie pracować nad wykonaniem polskiej pieśni „Helokanie” i „Ojkanje” z repertuaru chorwackiego.
W Bratysławie z kolei wraz z Zespołem „Sluk” pedagodzy „Śląska” będą poszukiwać cech wspólnych i wyróżniających choreografii inspirowanych tańcami górali żyjących po dwóch stronach Tatr. Podczas pobytu delegacji „Śląska” na Słowacji odbędą się też warsztaty wokalne, których tematem przewodnim będzie „Helokanie”. Efekty współpracy warsztatowej poznamy podczas trasy koncertowej w 2017 roku.
"W przyszłości Zespół +Śląsk+ pragnie kontynuować współpracę z zaprzyjaźnionymi instytucjami, w różnym zakresie. W planach jest m.in. organizacja koncertów partnerów projektu w Polsce i przybliżenie kultury chorwackiej, słowackiej i węgierskiej polskim odbiorcom. Takie działania znajdą się w planach na 2018 rok, kiedy +Śląsk+ będzie obchodził jubileusz 65-lecia swojego istnienia" - dodała Agnieszka Kukuła.
Projekt otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.(PAP)
lun/ mow/