Kilkanaście koncertów głównie z muzyką barokową i klasyczną - znalazło się w programie 11. Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Inauguracja imprezy upamiętniającej tego pochodzącego ze Śląska barokowego kompozytora odbędzie się w sobotę w Chorzowie.
Jest to jedno z największych muzycznych wydarzeń w regionie. Koncerty odbędą się w kościołach, salach koncertowych oraz instytucjach kultury w ponad dziesięciu miastach woj. śląskiego m.in. w Chorzowie, Bytomiu, Katowicach, Raciborzu, Świerklańcu, Tychach. Muzyczne wydarzenia zaplanowano także w Krakowie. Festiwal potrwa do 4 grudnia.
Podczas tegorocznej edycji wystąpią uznani na polskiej oraz międzynarodowej scenie artyści m.in. brytyjski zespół Gabrieli Players, francuska Orchestre Le Parlement de Musique, dyrygenci Paul McCreesh oraz Paul Esswood, a także zespoły śpiewaków Capella Gorczyckiego oraz Miasta Katowice Camerata Silesia, Capella Cracoviensis, Sinfonietta Cracovia oraz kameraliści Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Preludium do festiwalu będzie piątkowy koncert zespołu Cracow Singers i Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak zabrzmią kompozycje współczesnego kompozytora estońskiego Arva Parta.
Koncert inauguracyjny odbędzie się dzień później w Chorzowie w kościele św. Józefa i będzie gratką dla miłośników muzyki barokowej. Artyści wykonają tam bowiem hymny i psalmy na głosy solo, chór i orkiestrę Georga Friedricha Haendla, G. G. Gorczyckiego oraz kompozytorów kapeli jasnogórskiej. Zespół śpiewaków Capella Gorczyckiego oraz zespół muzyki XVII i XVIII w. Extempore poprowadzi brytyjski dyrygent i dyrektor rady programowej festiwalu Paul Esswood.
Muzyka patrona zabrzmi także m.in. podczas koncertu 2 grudnia w Katowicach. Kompozycje Gorczyckiego przeplatane m.in. utworami Wolfganga Amadeusza Mozarta wykona francuska Orchestre Le Parlement de Musique wraz z wokalistami z Cameraty Silesia.
Jako jeden z ciekawszych punktów programu tegorocznego festiwalu dyrektor wydarzenia Adam Wesołowski wskazał koncert w bytomskim Sądzie Rejonowym. "Sąd w Bytomiu charakteryzuje się przepiękną architekturą. Koncert odbędzie się na dziedzińcu, który ma szklany dach, a ze wszystkich stron otoczony jest kolumnami. Wygląda to bajkowo, a i akustyka jest tam świetna" – powiedział PAP dyrektor. W tej nietypowej scenerii 1 grudnia wystąpi brytyjski zespół Gabrieli Players, który wykona muzykę włoskich mistrzów baroku.
Festiwal zakończy się 4 grudnia w Operze Śląskiej w Bytomiu, w przededniu 225. rocznicy śmierci W. A. Mozarta. Finał wykonają muzycy Sinfonietty Cracovii pod batutą Paula McCreesha. Podczas koncertu zabrzmią kompozycje z epoki klasycyzmu: jedna z najefektowniejszych symfonii Mozarta – Symfonia C-dur KV 551 "Jupiter" ("Jowiszowa") oraz utwory Józefa Haydna: Scena di Berenice, a także Symfonia e-moll "Trauer-Symphonie". Partie solowe wykona chorwacka sopranistka Renata Pokupić.
Projektem towarzyszącym festiwalowi jest Młoda Filharmonia Aukso, podczas którego zakwalifikowani młodzi instrumentaliści będą mieli okazję współpracować z profesjonalnym zespołem - orkiestrą kameralną miasta Tychy - Aukso. W programie wydarzenia - 29 listopada w Raciborzu - znalazł się także koncert premierowy najnowszego projektu Marcina Wyrostka "PoliHarmonic".
Jednym z założeń dorocznej imprezy jest propagowanie twórczości pochodzącego z Rozbarku (dzisiejsza dzielnica Bytomia) barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. "Widzimy, że postać i dorobek Gorczyckiego są coraz bardziej rozpoznawalne, ale wiemy, że jest to proces długotrwały i jeszcze długa droga przed nami" – podkreślił Wesołowski.
Co roku organizatorzy zachęcają więc festiwalowych gości, by wykonywali także utwory patrona imprezy. "Starając się spopularyzować jego dorobek podjęliśmy się nagrania wszystkich jego utworów. Nagrania skończymy w roku lub najpóźniej w przyszłym. Potem, mamy nadzieję, uda nam się je wszystkie wydać" – dodał dyrektor.
Ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki urodził się ok. 1665 r. jako syn Adama Gorczycy, właściciela największego gospodarstwa w Rozbarku (dzisiejsza dzielnica Bytomia).
Zapisał się w historii muzyki jako jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich epoki baroku. Jest autorem m.in. utworów chóralnych, które stanowiły oprawę liturgiczną nabożeństw i na pewno były wykonywane w okresie od 1698 do 1734 r., gdy ks. Grzegorz Gerwazy Gorczycki był kapelmistrzem wawelskiej kapeli.
Był również penitencjarzem w katedrze wawelskiej i - zdaniem historyków - osobą szczególnie wrażliwą na potrzeby biednych. Wspomina się, że podczas zarazy i okupacji miasta przez Szwedów, był jednym z nielicznych kapłanów niosących posługę duszpasterską krakowianom. Zmarł 30 kwietnia 1734 r.
Organizatorem festiwalu jest stowarzyszenie gorczycki.pl (PAP)
akp/ mow/