Śląskie Kuratorium Oświaty zapowiada dalszą współpracę ze samorządami tego regionu m.in. ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego. Pomagać ma wojewoda śląski, który na koniec listopada zapowiedział cykl dużych spotkań dla władz samorządowych.
Zgodnie z przyjętymi przez rząd przed tygodniem projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Samorządy mają przyjąć uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego do 31 marca 2017 r.
Jak akcentuje śląska kurator oświaty Urszula Bauer, sieć szkół w tym regionie jest gęsta. Działa tam 820 gimnazjów, z czego 280 to gimnazja samodzielne; z tej liczby ponad 120 to gimnazja prowadzone jednostki samorządu terytorialnego, które będą prowadziły zarówno gimnazja, szkoły podstawowe, jak i szkoły ponadgimnazjalne.
W efekcie – według kurator - kształtowanie nowej sieci szkół czy przemieszczanie nauczycieli, powinny być w tym regionie w znacznym stopniu ułatwione. Mimo to kuratorium zapewnia, że jest przygotowane na spotkania z samorządowcami, związkowcami, nauczycielami i rodzicami oraz odpowie na każdą prośbę o konsultacje – aby rozwiewać wszelkie wątpliwości.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach Bauer przypomniała, że wobec zmian koncepcji nadzoru pedagogicznego znacznie częściej niż przez poprzednie osiem lat jego przedstawiciele spotykają się z dyrektorami szkół - co dwa miesiące, albo częściej, wobec dwóch-trzech spotkań rocznie wcześniej.
"Przez poprzednie osiem lat nadzór pedagogiczny niemal wycofał się ze szkół, nie było tego dialogu między dyrektorami szkół, a pracownikami kuratorium, nie było rejonów wizytacyjnych, nie było bieżących roboczych kontaktów. W tej chwili powracamy do takiej koncepcji nadzoru pedagogicznego, w której wizytator będzie miał swój rejon wizytacyjny, będzie miał szkoły pod opieką i będzie na bieżąco z dyrektorem szkoły konsultował wszystkie zmiany" - zaznaczyła Bauer.
Wskazała, że następstwie tego kuratorium "bardzo szeroko otwiera się na samorządy". Wobec otrzymania przez kuratoria możliwości wiążącego opiniowania uchwał ws. sieci szkół, do którego włączone zostały również związki zawodowe, a także dość krótkiego czasu na ten proces, Śląskie Kuratorium Oświaty zaproponowało samorządom wcześniejszą dogłębną analizę projektów uchwał w tej sprawie.
"Będziemy zapraszać wszystkich wójtów, burmistrzów, prezydentów do delegatur, również do kuratorium, aby omówić zaprojektowane zmiany. Mamy również taką delegację prawną, która będzie pozwalała nam wprowadzić, jeśli nie dojdziemy do pewnego porozumienia, zasugerować, wskazać zmiany, które należy wprowadzić w projektowanej uchwale, aby mogła ona uzyskać status uchwały zaopiniowanej pozytywnie" - mówiła śląska kurator oświaty.
"Przekładając to na język codzienny, będziemy tak długo rozmawiać, aż wspólnie wypracujemy korzystną dla danej miejscowości, dla danej gminy, danego powiatu, sieć szkół. Chcielibyśmy, aby ten proces opiniowania przebiegł sprawnie, a więc ten dokument musi być przez nas przeanalizowany, omówiony" - dodała Bauer, zaznaczając że proces ten praktycznie rusza już teraz.
Wyjaśniła, że na razie ma on formułę pewnego projektowania, przymiarek, wobec nieuchwalenia jeszcze właściwych ram prawnych. Chodzi o to, by w momencie podpisania ustawy przez Prezydenta można było już zacząć pracę nad wstępnie przygotowanymi rozwiązaniami.
Aby wesprzeć kuratorium w tym przedsięwzięciu wojewoda śląski przygotowuje na 28-30 listopada cykl spotkań z wszystkimi wójtami, burmistrzami, prezydentami z terenu woj. śląskiego. "(Będą to – PAP) po dwa duże spotkania z rozłożeniem na odpowiedzialność administracyjną poszczególnych delegatur. Tam będziemy m.in. prezentować również tę rolę współpracy i takiej kohabitacji między kuratorem a samorządem w zakresie wdrażania reformy oświaty w naszym regionie" - powiedział we wtorek wojewoda Jarosław Wieczorek.
Wieczorek zaznaczył, że wspomniane przez śląską kurator oświaty konsultacje to kontynuacja już podjętych i ciągle odbywających się spotkań. Wicekurator Dariusz Domański wskazał, że tylko tego dnia o tego typu rozmowę prosiło dwóch wójtów z regionu, m.in. z Jejkowic. "Ten dialog odbywa się od kilku miesięcy, również ze związkami zawodowymi. (…) Dialog może nas też czegoś nauczyć, my też musimy słuchać, jeśli ew. pojawią się wątpliwości, przekazywać je do pana wojewody, do ministerstwa" - zasygnalizował. "Nie jest tak, że jesteśmy na starcie" - zapewnił.
Bauer przekazała, że każdy dyrektor delegatury kontaktuje się z lokalnymi samorządowcami z propozycjami spotkań. "W bardzo wielu przypadkach takie zaproszenie jest przyjmowane" - wskazała kurator podając, że "na przykładzie Częstochowy, na 38 gmin odpowiedziało i spotkało się z dyrektor delegatury 25". "Będziemy ponawiać zaproszenia" - zaznaczyła śląska kurator oświaty.(PAP)
mtb/ wkt/