Wystawę przygotowaną z okazji ustanowionego w 2016 r. Roku Henryka Sienkiewicza otworzył w środę w Senacie marszałek izby Stanisław Karczewski. Dbajmy o to, by ta literatura była czytana przez nasze dzieci i wnuków - zaapelował.
"Spotykamy się dzień po setnej rocznicy śmierci wielkiego pisarza, patrioty, który kochał Polskę, kochał polską historię i zarażał Polaków swoją miłością do niej oraz patriotyzmem" - powiedział Karczewski otwierając wystawę „Ni przez pół służyć, ni przez pół miłować nie umiem… – życie i dzieło Henryka Sienkiewicza".
Marszałek przypomniał, że senatorowie włączyli się też w Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, zainaugurowane we wrześniu przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. "To było fascynujące doświadczenie; wszyscy byliśmy w to bardzo zaangażowani" - powiedział Karczewski. "Dbajmy o to, by ta literatura była czytana przez nasze dzieci i wnuków" - zaapelował.
Senacka wystawa przypomina najważniejsze dzieła i fakty z życia pisarza i jest bogato ilustrowana fotografiami zbiorów Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.
W grudniu ub. r. Sejm i Senat przyjęły uchwały dot. ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W sejmowej uchwale przypomniano słowa Stanisława Cata-Mackiewicza o autorze "Trylogii": "My z niego wszyscy". W uchwale Senatu podkreślono, że Sienkiewicz "w czasach zniewolenia pisał dla pokrzepienia serc, a jego książki zbłądziły pod strzechy".
Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz herbu Oszyk, pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, autor cyklu "Trylogia”, powieści "Krzyżacy", "Quo vadis", "Rodzina Połanieckich", "W pustyni i puszczy". Wśród jego dzieł znajdują się też nowele (m.in. „Janko Muzykant”, „Latarnik”), a także reportaże.
Odbierając w grudniu 1905 roku Literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. "Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać" - powiedział pisarz. (PAP)
wni/ par/