Polska jest zdeterminowana, by walczyć z wszelkimi przejawami antysemityzmu - oświadczyła we wtorek w Jerozolimie premier Beata Szydło. Podkreśliła, że ci, którzy zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć i Polaków, i Żydów.
Po zakończeniu polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych Szydło powiedziała, że rozmowy z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu dotyczyły historii i przyszłości, wykorzystania nowoczesnych technologii, rozwoju, wymiany młodzieży oraz spraw socjalnych. "To, co łączy dzisiaj Polskę i Izrael, to nasza historia, wspólne losy, które zostały tak brutalnie przerwane przez nazistowskich najeźdźców" - oznajmiła premier.
Podkreśliła, że dzisiaj musimy walczyć o prawdę historyczną, mówić o historii, pokazywać wspólną przeszłość i budować na niej przyszłość. Jak zaznaczyła, obowiązkiem Polski i Izraela jest upominanie się o prawdę historyczną.
Szydło zaznaczyła, że Polska jest zdeterminowana, by "walczyć z jakimikolwiek przejawami antysemityzmu". "Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów" - powiedziała.
Beata Szydło: Jest zrozumienie i pełna wola współpracy, mówienia jasno, kto był najeźdźcą, kto był katem, a kto był ofiarą. Ofiarą był naród polski i naród żydowski. Ci, co zbudowali niemieckie hitlerowskie obozy zagłady w Polsce, chcieli zniszczyć zarówno Polaków, jak i Żydów.
Premier zaznaczyła, że jest istotne, aby młodzież izraelska przyjeżdżająca do Polski odwiedzała nie tylko historyczne miejsca, ale żeby „poznawała Polskę nową, nowoczesną”. Szydło podkreśliła, że Polska ma ambitny plan rozwoju.
„W ramach tego planu bardzo ważny priorytet to nowoczesne technologie. Izrael jest wiodącym państwem w tym zakresie. Mamy też osiągnięcia, ale chcemy, żeby nowoczesne technologie, badania były podstawą rozwoju gospodarczego Polski (…) Cieszę się, że już wkrótce będziemy mogli na ten temat rozmawiać na bazie forum innowacyjnego, które rozpocznie swoją działalność” – powiedziała.
„Izrael ceni Polskę jako partnera, przyjaciela i dostrzega przyszłość; przyszłość należy do tych, którzy wprowadzają innowacje" - powiedział z kolei Netanjahu. Podkreślił, że przyjaźń między Izraelem a Polską jest "konkretna", ale ma też „głęboki wymiar duchowy”. Wspomniał o wspólnej historii obu narodów, która - jak zaznaczył - miała "wzloty i upadki".
"Trzy miliony polskich Żydów zostało zamordowanych przez niemieckich nazistów, była to ogromna tragedia, Polska również przeżyła ogrom cierpienia podczas II wojny światowej" - powiedział premier Izraela.
"Polska ma zdecydowane stanowisko, jeżeli chodzi o pojawiający się antysemityzm w różnych częściach Europy. Doceniamy to" - zaznaczył Netanjahu.
„Wiemy, że Polska zajmuje stanowisko na forach międzynarodowych przeciwko antysyjonizmowi czy antyizraelskim rezolucjom. To bardzo ważne” – powiedział. (PAP)
tgo/ mzk/ mal/ itm/