Prace polskich artystów pochodzące z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie prezentowane są w prestiżowej galerii Maxxi w Rzymie. To pierwsza polska wystawa w Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku w Wiecznym Mieście.
W Maxxi, zaprojektowanym przez architektkę Zahę Hadid, na ekspozycji czynnej od wtorku do 22 stycznia można oglądać ponad 50 obrazów, instalacji i filmów wideo ze zbiorów krakowskiego muzeum, które powstało na terenie, gdzie znajdowała się dawna fabryka Schindlera.
Rzymska wystawa to pierwsza tak duża i tak wszechstronna prezentacja dzieł z kolekcji MOCAK poza Polską.
Autorami wystawionych prac są Paweł Althamer, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Andrzej Dłużniewski, Edward i Pola Dwurnikowie, Tomasz Ciecierski, Katarzyna Górna, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka i Krzysztof Wodiczko.
Wśród prac, które wywołały największe zainteresowanie włoskich mediów, jest portret Jana Pawła II namalowany przez Rafała Bujnowskiego, urodzonego w Wadowicach, a także instalacja „Minimalizm Guantanamo” Tomasza Bajera. To odtworzenie celi więziennej z amerykańskiej bazy Guantanamo na Kubie.
Podczas prezentacji kolekcji dyrektor muzeum z Krakowa i kurator ekspozycji Maria Anna Potocka podkreśliła, że rzymska wystawa ukazuje różne oblicza polskiej sztuki współczesnej.
Kierująca Maxxi Giovanna Melandri mówiła zaś, że wydarzenie to jest kolejnym otwarciem drzwi placówki dla sztuki innych krajów.
Ekspozycji "Różna sztuka. MOCAK w Maxxi" towarzyszy bardzo duże zainteresowanie włoskich mediów.
Obecny na wernisażu prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że muzeum istniejące od kilku lat ma bardzo bogatą kolekcję dzieł sztuki współczesnej, a do Wiecznego Miasta przyjechała jej niewielka część. Przedstawił placówkę jako "jedną z najbardziej interesujących" w mieście.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ksaj/ mc/