Ponad 2 tys. zdjęć - głównie reporterskich - Wojciecha Plewińskiego zostanie udostępnionych w cyfrowym archiwum artysty przygotowanym przez Fundację Sztuk Wizualnych. Premierę portalu zaplanowano na piątek.
Wojciech Plewiński znany jest przede wszystkim z wieloletniej współpracy z tygodnikiem "Przekrój" oraz z fotografii teatralnej.
Fundacja Sztuk Wizualnych opracowała mniej znaną część dorobku artysty - fotografie reporterskie. W cyfrowym archiwum (wojciechplewinski.com) będzie można zobaczyć m.in. reportaże z lat 50. dokumentujące życie w Nowej Hucie, Warszawie czy tzw. ziemiach zachodnich.
"+Przekrój+, z którym Wojciech Plewiński był przez lata związany, bardziej stawiał na grafikę niż na zdjęcia, więc jego reportaże były mniej widoczne. On jednak fantastycznie realizował nawet najmniejsze zamierzania reporterskie, a czasem również sam porywał się na cykle" – mówił PAP kurator projektu Wojciech Nowicki.
"W reportażach Plewińskiego oprócz fotografii ulicznej czyli polowania na drobne wydarzenie życia codziennego dominuje portret. On koncentruje się w całej swojej pracy na człowieku" – dodał.
Nowicki podkreślił, że niektóre z reportaży artysty mogą wydawać się dziś nawet ciekawsze niż wtedy, gdy powstały np. reportaż dokumentujący, co dzieje się na ziemiach zachodnich przyłączonych do Polski po II wojnie światowej. Będzie można zobaczyć go w "wirtualnej galerii" złożonej z dwunastu cykli fotograficznych z lat 1957–2003 wybranych przez Nowickiego. Będą tam zdjęcia Plewińskiego wykonane m.in. we Włoszech i Francji, nad Biebrzą oraz cykl "Zauważona", realizowany przez niego od początku kariery.
Uzupełnieniem zdjęć są teksty, portrety artysty i materiały archiwalne. Poszczególnym cyklom będzie towarzyszył odautorski komentarz audio, w którym Wojciech Plewiński mówi o okolicznościach ich powstania oraz kilkunastominutowy film wideo, w którym fotograf opowiada o swojej karierze.
W przyszłym roku planowana jest wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego.
Wojciech Plewiński (ur. 1928) ukończył architekturę, ale został profesjonalnym fotografem. Portretował gwiazdy teatru, kina, modelki, muzyków, pisarzy, ludzi "napotkanych w drodze". Dokumentował spektakle Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy, Jerzego Grzegorzewskiego i pierwsze inscenizacje Krystiana Lupy.
Przez 40 lat pracował dla krakowskiego "Przekroju". Był autorem zdjęć "kociaków" czyli pięknych dziewczyn, których portrety trafiały na okładkę pisma. Do najbardziej rozpoznawalnych zdjęć Plewińskiego należy fotografia Krzysztofa Komedy z żoną Zofią, którzy zostali sportretowani w łóżku w zakopiańskim pensjonacie, portret Jerzego Turowicza, odważna sesja młodej Anny Dymnej czy zdjęcie Romana Polańskiego i Andrzeja Wojciechowskiego tańczących na stole podczas Pyjamas Party. (PAP)
wos/ agz/