Sejm nie zgodził się w czwartek na odrzucenie prezydenckiego projektu ws. obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Wniosek o odrzucenie zgłosiło w środowej debacie koło Unii Europejskich Demokratów.
Projekt ustawy zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego z najwyższych organów władzy, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.
Za odrzuceniem projektu było 15 posłów, 413 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji kultury i środków przekazu.
Prezydent Andrzej Duda o złożeniu w Sejmie projektu o Narodowych Obchodach 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości poinformował podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości.
W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że w 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. "Po 123 latach zaborów - niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków - nasz kraj odzyskał suwerenność" - czytamy.
Jak zauważono, Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. "Podczas jego dorocznych obchodów czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczono.
"Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną, jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tego względu, w celu oddania szczególnego hołdu bohaterom walk o wolną Ojczyznę oraz upamiętnienia tych wszystkich wydarzeń, które wyznaczyły polską drogę ku niepodległości, proponuje się uchwalenie specjalnej ustawy, służącej godnemu uczczeniu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości" - podkreślono w uzasadnieniu.
Jak zauważono uzasadnieniu do projektu, Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. "Podczas jego dorocznych obchodów czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej" - zaznaczono.
Projekt ustawy zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP złożonych z najwyższych organów władzy RP, a także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań oraz organizacji społecznych.
Członkami Komitetu będą - oprócz prezydenta - także: marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, ministrowie kultury, obrony, spraw wewnętrznych i administracji, spraw zagranicznych, edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego, pełnomocnik Rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, prezes IPN oraz szef Kancelarii Prezydenta.
Projekt zakłada udział w Komitecie także przedstawicieli partii politycznych i ugrupowań politycznych, po wyrażeniu przez nie zgody na udział w pracach Komitetu.
W skład Komitetu wejdą przedstawiciele partii politycznych, które posiadają klub poselski w Sejmie oraz przedstawiciele partii, które w ostatnich wyborach parlamentarnych, tworząc samodzielny komitet wyborczy, uzyskały co najmniej 3 proc. ważnie oddanych głosów w skali kraju, a także partie, które wchodząc w skład koalicji wyborczej, osiągnęły w skali kraju wynik co najmniej 6 proc.
Trzecia grupa osób tworzących Komitet powoływana będzie przez prezydenta spośród przedstawicieli Kościołów i innych związków wyznaniowych, związków zawodowych, organizacji kombatanckich i innych organizacji społecznych lub osób szczególne zasłużonych dla Państwa Polskiego.
Komitet będzie podejmował działania mające na celu upamiętnienie i uroczyste uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską zarówno w roku 1918, jak i w kolejnych latach. W tym celu w latach 2017-2021, Komitet będzie przyjmował corocznie plan obchodów państwowych uroczystości, związanych z odzyskaniem niepodległości.
Zadaniem Komitetu będzie również promowanie idei upamiętnienia odzyskania i utrwalenia niepodległości Polski, zarówno w kraju, jak i za granicą, a także inicjowanie współpracy pomiędzy organami władzy państwowej, samorządu terytorialnego, kościołami i innymi związkami wyznaniowymi, partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami kombatanckimi i innymi organizacjami społecznymi oraz podmiotami zainteresowanymi udziałem w obchodach.
Wydatki związane z działalnością Komitetu, z wyjątkiem wydatków związanych z organizacją posiedzeń Komitetu, pokrywane są z budżetu państwa, z części której dysponentem jest minister kultury. Za udział w pracach Komitetu nie przysługuje wynagrodzenie. (PAP)
par/