Ponad 100 filmów środkowoeuropejskich, w tym wiele nowości, będzie można zobaczyć podczas 19. Przeglądu „Kino na Granicy”, który na przełomie kwietnia i maja odbędzie się w Cieszynie i Czeskim Cieszynie – poinformowali w czwartek organizatorzy imprezy.
„Wśród ponad stu filmów znajdą się najważniejsze dzieła kina czeskiego, słowackiego i polskiego, a także rekordowa liczba nowości. Przyjadą goście, m.in. Karolina Gruszka, Allan Starski i Słowak Milan Lasica. Ich retrospektywy będzie można zobaczyć podczas przeglądu” – podali organizatorzy.
Dyrektor programowy „Kina na Granicy” Łukasz Maciejewski, mówiąc o polskich bohaterach retrospektyw, wskazał, że "Karolina Gruszka jest rzadkim połączeniem urody, talentu i inteligencji”. „Przygodę z filmem zaczynała jako nastolatka. Już wtedy stykała się ze sławami - Krzysztofem Zanussim, Aleksandrem Proszkinem i przede wszystkim z Izabellą Cywińską. Aktorkę podczas przeglądu zobaczymy m.in. w +Szczęściu świata+ Michała Rosy, +Inaland empire+ Davida Lyncha oraz +Kochankach z Marony+ Izabelli Cywińskiej” – powiedział.
Allan Starski, polski scenograf filmowy i teatralny, jest laureatem kilkudziesięciu nagród, w tym Oscara za "Listę Schindlera" Stevena Spielberga. „Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim. Widzowie +Kina na granicy+ jego scenografię będą mogli podziwiać m.in. w +Liście Schindlera+, +Pannach z Wilka+ Andrzeja Wajdy i +Pianiście+ Romana Polańskiego” – dodał Maciejewski.
Martin Novosad, czeski dyrektor programowy, o Milanie Lasicy powiedział, że to nie tylko popularny słowacki aktor, ale także humorysta, dramaturg, pisarz, twórca tekstów, reżyser, moderator i piosenkarz. „Do jego najpopularniejszych dzieł należą scenki odgrywane wraz z kolegą Juliusem Satinskim. Ich komizm polega na analizie banalnych sytuacji życiowych i przesuwaniu ich do granic absurdu" – wskazał. Lasicę będzie można zobaczyć m.in. w filmie „Obsługiwałem angielskiego króla” Jirziego Menzla i „Drodzy przyjaciele, tak!” Duszana Kleina.
19. Przegląd "Kino na Granicy" potrwa od 28 kwietnia do 3 maja.
Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie. Pojawiają się też filmy węgierskie i ukraińskie.
Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)
szf/ agz/