Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze przygotowuje wystawę pt. „100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017”. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów sakralnych w mieście. Ekspozycja zostanie otwarta 25 stycznia.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Alicja Błażyńska, kamień węgielny pod budowę tego kościoła w niemieckim Gruenbergu położono w marcu 1915 roku, a w styczniu dwa lata później świątynia została oddana do użytku i służy wiernym do dziś.
Na wystawie przedstawiono dzieje budynku – proces budowy obiektu oraz plany architektoniczne obrazujące jego dawny i obecny wygląd, a także sylwetki twórców i donatorów obiektu.
„W tym miejscu warto przypomnieć, że fundatorem świątyni był Georg Beuchelt, który zapisał się w pamięci zielonogórzan jako przemysłowiec i twórca Fabryki Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych Beuchelt & Co, która stała się bazą do utworzenia po wojnie znanej później w całym kraju fabryki wagonów Zastal” - powiedziała rzeczniczka.
Na ekspozycji zostaną przedstawione także dzieje parafii pw. Najświętszego Zbawiciela już w powojennej Zielonej Górze i działalność jej czterech proboszczów – ks. proboszcza Wincentego Kowalskiego, ks. proboszcza Konrada Herrmanna, ks. proboszcza Zbigniewa Stekiela i ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego, których posługa kapłańska i zaangażowanie społeczne odcisnęły piętno na życiu miasta.
Atrakcją przygotowanej ekspozycji jest ponad stuletnia makieta świątyni odkryta niedawno w wieży kościelnej przez obecnego proboszcza ks. Maciejewskiego i do tej pory nie pokazywana. Obiekt ten – dziś nieco uszkodzony – to gipsowa bryła kościoła wykonana jeszcze przed powstaniem budynku, zapewne jako materiał poglądowy dla przyszłych użytkowników świątyni.
„Widoczne na makiecie detale architektoniczne: m.in. okna, drzwi, rzeźby, portale wejściowe, oddają naturalny charakter budowli i dzięki temu możemy przyjrzeć się kościołowi bardzo dokładnie i z każdej niemal strony. To taki kościół pw. Najświętszego Zbawiciela w miniaturze” - dodała Błażyńska.
Na ekspozycji będzie także okazja do zapoznania się z archiwalną dokumentacją techniczną z lat 1915-1917 dotyczącą budowy obiektu. Materiały te „ukryte” od ponad 100 lat w archiwum kościelnym zostaną zaprezentowane szerszej publiczności po raz pierwszy. Są to teczki, w których przechowywano dokumenty związane z budową świątyni: rysunki techniczne, plany architektoniczne czy korespondencja prowadzona przez architektów i budowniczych z wykonawcami, a także preliminarze budżetowe.
„Wystawa 100-lecie Kościoła pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze 1917-2017” powstaje dzięki udostępnieniu zbiorów archiwalnych przez ks. proboszcza Mirosława Maciejewskiego pracownikom Muzeum Ziemi Lubuskiej w listopadzie 2016 roku oraz dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia Pro Cultura et Musica im. Edyty Stein i Lubuskiego Konserwatora Zabytków w Zielonej Górze.
Ekspozycja będzie czynna od 25 stycznia do 19 marca tego roku. (PAP)
mmd/ agz/