Do trzeciego, ostatniego etapu konkursu na prezesa Polskiego Radia zakwalifikowało się sześciu kandydatów - poinformował w czwartek przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Ich przesłuchania odbędą się 31 stycznia i 1 lutego.
Podczas czwartkowego posiedzenia członkowie Rady rozstrzygnęli dwa pierwsze etapy tego konkursu, które polegały na ocenie formalnej oraz merytorycznej nadesłanych zgłoszeń. Do RMN wpłynęło 7 ofert od kandydatów.
"Do etapu finałowego zakwalifikowało się sześć osób. Jedna osoba spośród kandydatów niezakwalifikowała się ze względu na to, że pewne materiały złożone przez nią nie odpowiadały warunkom konkursu" - poinformował Czabański po zakończeniu posiedzenia.
Jak dodał w wysłuchaniu publicznym kandydatów wezmą udział: obecna prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk, Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki, Mariusz Staniszewski oraz Marzanna Stychlerz-Kłucińska.
"To są (...) dziennikarze związani mniej lub bardziej z radiem. Każdy ma doświadczenie w mediach" - zaznaczył szef RMN.
Jak dodał, niezależnie od tego, jakie będą dalsze losy kandydatów w konkursie, "myślę, że będzie to pożyteczna lekcja dla ludzi zajmujących się Polskim Radiem". "Bardzo ciekawe będzie poznać ich wizję radia publicznego" - podkreślił.
Szef Rady poinformował, że wysłuchania finalistów najprawdopodobniej odbędą się w Sejmie i będą transmitowane za pośrednictwem internetu. "W tej chwili trwają ostatnie ustalenia, ale będzie to 31 stycznia i 1 lutego. Na te dwa dni zaplanowane jest bowiem posiedzenie RMN i w trakcie tego posiedzenia odbędą się przesłuchania" - wskazał Czabański. Dodał, że kandydaci mają być przesłuchiwani w kolejności alfabetycznej.
"Oficjalne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi po pewnym czasie, myślę, że tydzień lub 10 dni od wysłuchań. Chodzi o to, aby każdy z członków Rady przemyślał wnioski z tych przesłuchań" - zaznaczył.
Obecnie funkcję prezesa Polskiego Radia pełni Barbara Stanisławczyk, która została powołana na to stanowisko 8 stycznia 2016 r. przez ówczesnego szefa MSP Dawida Jackiewicza.
Podczas czwartkowego posiedzenia RMN wybrała też część rad programowych państwowych spółek medialnych. "Wybraliśmy rady programowe TVP, Polskiego Radia oraz w kilku ośrodkach regionalnych telewizji i radia" - powiedział Czabański. Wskazał na ośrodki w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Kielcach oraz w Gorzowie Wielkopolskim.
Czabański poinformował, że Rada nie podjęła jednak uchwały ws. wyroku TK z 13 grudnia 2016 r. dotyczącego tzw. małej ustawy medialnej mimo, że punkt ten znajdował się w harmonogramie posiedzenia. "Tę sprawę przenieśliśmy na jedno z kolejnych posiedzeń. Doszliśmy bowiem do wniosku, że powinniśmy przeprowadzić dużą debatę na temat konsekwencji tego orzeczenia dla mediów publicznych" - podkreślił. Jak dodał do debaty zostaną zaproszeni m.in. eksperci prawni.
Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji - zwaną małą ustawą medialną - Sejm uchwalił 30 grudnia 2015 r. Nowelizacja obowiązywała do końca czerwca 2016 r. Przed końcem czerwca Sejm uchwalił tzw. "pomostową" ustawę medialną, powołującą Radę Mediów Narodowych. Ustawa ta zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu (co wprowadziła mała ustawa medialna). Zgodnie z obecnymi przepisami to Rada Mediów Narodowych powołuje zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP.
Wnioski do TK ws. przepisów tzw. małej ustawy medialnej skierowali RPO oraz Nowoczesna. TK uznał, że część przepisów tej ustawy jest niekonstytucyjna. W orzeczeniu wskazano, że wyłączenie KRRiT z procesu powoływania władz TVP oraz Polskiego Radia i przyznanie tego uprawnienia ministrowi skarbu jest niezgodne z konstytucją. Jednocześnie TK orzekł, że przepisy dotyczące skrócenia kadencji zarządów i rad nadzorczych w TVP oraz Polskim Radiu, a także przepisy odnoszące się do wyłączenia procedury konkursowej przy wyborze władz mediów publicznych są zgodne z konstytucją.
Po wyroku TK szef RMN zaznaczał, że to orzeczenie odnosiło się do sytuacji prawnej, która jest już przeszłością - bo tzw. mała ustawa medialna przestała obowiązywać z końcem czerwca 2016 r. (PAP)
rbk/ par/