Uroczystości upamiętniające, wystawy, pokazy filmów i zajęcia edukacyjne odbywają się w Rosji z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W synagogach w całym kraju pamięć ofiar Holokaustu czczona jest w piątek zapaleniem świec i modlitwą.
"Wspominamy dzisiaj ofiary Holokaustu, tych których dzisiaj z nami nie ma. Jesteśmy wdzięczni wszystkim żołnierzom i Sprawiedliwym wśród Narodów Świata, którzy ratowali nasz naród" - powiedział naczelny rabin Rosji Berl Lazar podczas uroczystości w Muzeum Żydowskim i Centrum Tolerancji w Moskwie. Wzięli w niej udział byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, kombatanci II wojny światowej, przedstawiciele organizacji społecznych.
Częścią obchodów jest Tydzień Pamięci - cykl wystaw, pokazów filmowych i zajęć edukacyjnych - organizowany trzeci rok z rzędu przez Rosyjski Kongres Żydowski (REK). Jak powiedział PAP rzecznik REK Michaił Sawin, ta inicjatywa stopniowo obejmuje coraz większą liczbę regionów Rosji, przy poparciu gubernatorów i merów miast. W tym roku wydarzenia poza Moskwą odbywają się m.in. w Wołgogradzie, Briańsku, Wołogdzie, Jekaterynburgu i Czelabińsku.
Podczas Tygodnia Pamięci odbywają się lekcje w szkołach poświęcone pamięci o Holokauście. Prowadzą je nauczyciele historii, którzy uczestniczą w zajęciach ośrodka metodycznego w moskiewskiej synagodze na Górze Pokłonnej. Działające tam muzeum, poświęcone historii Holokaustu, co roku odwiedza do 10 tys. rosyjskich uczniów.
Tydzień Pamięci rozpoczął się 20 stycznia otwarciem przez szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa wystawy "Holokaust - zagłada, wyzwolenie, ratunek", złożonej z fotografii i rysunków pochodzących z archiwów Rosji, Ukrainy, Francji i Szwajcarii. Kulminacyjnym punktem był wieczór w moskiewskim teatrze Nowa Opera, na którym wykonano w czwartek operę "Pasażerka" Mieczysława Wajnberga, urodzonego w Warszawie radzieckiego kompozytora i pianisty.
W piątek na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.
W Rosji w piątek obchodzona jest także 73. rocznica przełamania przez Armię Czerwoną niemieckiego oblężenia Leningradu podczas II wojny światowej. Trwająca 900 dni blokada miasta kosztowała życie około 2 mln ludzi, w większości cywilów.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ ap/