W Gorzowie Wlkp. trzy gimnazja będą przekształcone w podstawówki, dziewięć zostanie włączonych do szkół podstawowych, z którymi tworzą zespoły, a cztery będą funkcjonowały do czasu wygaszenia. W środę rada miejska przyjęła uchwały intencyjne dot. nowej sieci szkół.
"Cieszę się, że radni podjęli decyzję pozytywną w kwestii tych uchwał. Oczywiście, że będą różne głosy polityczne mówiące o tej reformie. Podobnie było w momencie, kiedy wprowadzano gimnazja" - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.
W mieście funkcjonuje 16 gimnazjów, które do końca sierpnia 2019 r. zakończą działalność edukacyjną. Trzy z nich zostaną przekształcone w szkoły podstawowe z oddziałami gimnazjalnymi, cztery będą funkcjonowały do czasu wygaszenia, a dziewięć pozostałych zostanie włączonych do podstawówek, z którymi tworzą obecnie zespoły szkół. Zmiana sieci szkół pociągnie za sobą zmianę zasięgu niektórych obwodów i powstanie nowych.
"Dzisiaj najważniejsze jest to, że Rada Miasta dała nam jasny sygnał - urzędnikom, że możemy tą reformę przeprowadzać. Robimy wszystko, żeby skutki reformy były jak najmniejsze, żeby najmniej odczuli je nasi pracownicy, urzędnicy, a przede wszystkim nauczyciele, a w konsekwencji najważniejsi dla nas uczniowie" – powiedział Wójcicki.
Według dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp. Eugeniusza Kurzawskiego w pierwszym etapie wdrażania reformy nie ma groźby wielkiej skali zwolnień nauczycieli.
"W tym pierwszym etapie, teraz do września, myślę, że tych ruchów kadrowych, jeśli chodzi o zwolnienia, nie będzie zbyt wiele. Będą przemieszczenia. Jeżeli jest dobre współdziałanie dyrektorów szkół i to na wszystkich poziomach, to są możliwości przesunięć, jeżeli chodzi o etaty, nawet o godziny uzupełniania etatów. Takie sytuacje będą miały miejsce, aczkolwiek nie mogę zapewnić, że nie będzie żadnych zwolnień" - wyjaśnił Kurzawski.
Podjęte w środę uchwały zostaną przekazane do Lubuskiego Kuratorium Oświaty w celu ich zaopiniowania. Czas na podjęcie uchwał docelowych samorządy mają do końca marca br.
Reforma oświaty rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. (PAP)
mmd/ wkt/