01.11.2010. Białystok (PAP) - Prawie 48 tys. zł zebrano w niedzielę i poniedziałek podczas dwudniowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu w Łomży (Podlaskie). To jedna z najstarszych i najpiękniejszych nekropolii w Podlaskiem.
Jeszcze nie wiadomo co uda się zrobić za pieniądze zebrane w tegorocznej kweście. Babiel mówi, że jeszcze w listopadzie będą formalnie odbierane prace renowacyjne wykonane na nagrobkach w tym roku.
Być może jeszcze przed zimą, a jeżeli pogoda nie pozwoli to wiosną, odbędzie się przegląd wszystkich dotychczasowych renowacji wykonanych na łomżyńskiej nekropolii. Babiel podkreślił, że w 2011 roku będzie obchodzona 210. rocznica założenia cmentarza w Łomży i taki przegląd pokaże co należy poprawić.
Na łomżyńskim cmentarzu jest około 500 zabytkowych nagrobków, z czego ponad 60 jest wpisanych do rejestru zabytków. Dotychczas dzięki kwestom odnowiono ponad 150 nagrobków, a potrzeby renowacyjne wciąż są duże. W ubiegłorocznej kweście zebrano 35 tys. zł. Za te pieniądze udało się odrestaurować dziewięć kamiennych nagrobków i trzy inne obiekty: metalowy nagrobek i ogrodzenie oraz krzyż. Rok wcześniej odnowiono kilkanaście różnych obiektów: nagrobków oraz ozdobnych żeliwnych elementów grobów, np. krzyży czy ogrodzeń z końca XIX i początku XX wieku.
Dzisiejszy zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej" sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).(PAP)
kow/ ls/