W ciągu siedmiu lat ma się zakończyć odbudowa pałacu w Kopicach (Opolskie). W tym miejscu powstanie Polsko-Niemieckie Muzeum Historii, które - kładąc akcent na edukację i działalność kulturalną - ma służyć idei polsko-niemieckiego pojednania.
"W ciągu pierwszego roku planujemy zabezpieczenie i wyczyszczenie terenu, ogrodzenie 55 ha parku oraz stworzenie trójwymiarowego modelu, który - jeżeli się uda - umożliwi odbycie wirtualnego spaceru. Po założeniu okularów wirtualnej rzeczywistości, które zaprojektujemy specjalnie na potrzeby tego obiektu, będzie można na jego obszarze spacerować słuchając opowiadań historycznych postaci związanych z tym miejscem" - powiedział PAP pełnomocnik firmy Globucor Luxembourg Polska Łukasz Karpiński. "Następnie rozpoczniemy prace inwentaryzacyjne, geologiczne, archeologiczne oraz proces pozyskiwania dokumentacji historycznej" - dodał.
"Jak widać z kart historii, tereny te były w posiadaniu rodów niemieckich. Chcielibyśmy pokazać historię Niemców w Polsce - rodziny Schaffgotschów - oraz tego jak powstał ten przepiękny kompleks i w jaki sposób został zdegradowany. Przewidujemy możliwość odkupienia części wyposażenia pałacu. Odtworzenie kompleksu z zewnątrz nie stanowi problemu, ponieważ mamy pełną dokumentację. Natomiast jeśli chodzi o wnętrza jesteśmy niestety w posiadaniu jedynie szczątkowych informacji" - mówił Karpiński.
"Aby stworzenie programu edukacyjnego było możliwe, będziemy wnioskować o obustronną współpracę zarówno ze strony niemieckiej jak i polskiej. Chcemy mówić zarówno o historii jak i o współczesności" - podkreślił pełnomocnik firmy.
We współpracy z polskimi i niemieckimi ekspertami, ma powstać nowatorski program edukacyjny pt. "Kraina zamków, pałaców, dworków". Zostanie także przypomniana historia rodów zamieszkujących niegdyś Ziemię Grodkowską. Dzięki akcentowi położonemu na edukację i działalność kulturalną, kompleks ma służyć idei polsko-niemieckiego pojednania.
Prezes Globucor Luxembourg Polska Gunther Nell na środowej konferencji podkreślił, że celem inwestycji jest nie tylko odbudowa kompleksu, ale także edukacja: "Jest to ostatni pałac w Europie, gdzie łączą się historie Polski i Niemiec. Chcemy utworzyć w nim Polsko-Niemieckie muzeum historii - nie tylko odbudować pałac, ale zrobić coś dla regionu i ludzi, którzy dawniej żyli na Śląsku Opolskim. Pragniemy uczyć się z przeszłości, co umożliwi nam stworzenie wspólnej ścieżki edukacyjnej dla dzieci, młodzieży i ludzi starszych" - mówił.
Organizatorzy przedsięwzięcia przypomnieli, że w niedalekim od Kopic Grodkowie urodził Józef Elsner nauczyciel Fryderyka Chopina. W przyszłości w pałacu mają odbywać się koncerty muzyki tych kompozytorów.
Kompleks pałacowo-parkowy w Kopicach (gmina Grodków, woj. opolskie) pozostający w posiadaniu rodziny von Schaffgotsch do lutego 1945 r., w 1958 r. został spalony, a następnie zdewastowany. Od stycznia jego właścicielem jest firma Globucor Luxembourg, która zaplanowała odbudowę pałacu oraz renaturyzację zabytkowego parku. Inwestor przewiduje wydatkowanie 20 mln euro w pierwszym roku restauracji obiektu.
Na potrzeby projektu powstała Fundacja Pałac Kopice im. Johanny Schaffgotsch von Schomberg-Godulla, która wnioskować będzie do różnych instytucji o wsparcie nie tylko finansowe, ale również merytoryczne. (PAP)
masl/ pat/