Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie chce przejąć działalność badawczą nad dziejami północnego Mazowsza po Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie, która - jak postanowili tamtejsi radni - będzie zlikwidowana do końca roku.
Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta to samorządowa instytucja, powołana jako ośrodek naukowo-edukacyjny, która organizuje m.in. sesje i konferencje tematyczne, w tym poświęcone historii i etnografii regionu. W ostatnim czasie radni Mławy podjęli jednogłośnie uchwałę o zamiarze likwidacji placówki. Ostateczna decyzja w tej sprawie wymaga zgody wojewody mazowieckiego.
Jak poinformował PAP rektor ciechanowskiej PWSZ doc. dr Leszek Zygner, likwidacja Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta (która posiada obecnie status instytucji kultury i podległa samorządowi), to wymóg prawny, umożliwiający faktyczny rozwój badań naukowych nad dziejami północnego Mazowsza i pozyskiwanie na ten cel odpowiednich środków.
"Stacja, która nazywa się naukową, jako jednostka kultury nie mogła aplikować do projektów badawczych. Nie mogła więc prowadzić badań naukowych. Środki samorządowe na to nie pozwalają. Stacja nie ma też do tej pory wydawnictw naukowych w pełnym tego słowa znaczeniu. A właśnie inicjowanie badań, wydawnictw naukowych, obejmowała idea jej powołania" - podkreślił doc. Zygner, jednocześnie obecny szef Stacji Naukowej im. prof. Stanisława Herbsta.
Zgodnie z ustawą o instytucjach kultury, przejęcie przez ciechanowską PWSZ części działalności Stacji w zakresie badań naukowych możliwe będzie dopiero wtedy, gdy nastąpi wygaśnięcie tej jednostki jako odrębnego podmiotu samorządowego. "Wtedy podjęta zostanie decyzja o utworzeniu na naszej uczelni zakładu do szeroko pojętych badań nad dziejami północnego Mazowsza. Mamy czas do końca tego roku. Natomiast, jeżeli będzie przyzwolenie wojewody, będziemy starali się zrobić to jak najszybciej" – dodał rektor ciechanowskiej uczelni.
Oprócz przejęcia przez PWSZ części działalności Stacji w ramach badań naukowych, podzielone zostaną jednocześnie dwa pozostałe obszary funkcjonowania tej placówki - jej księgozbiór, jako wydzielony, pozostanie w Bibliotece Miejskiej w Mławie, a projekty społeczne, w tym obejmujące Uniwersytet Trzeciego Wieku, koordynował będzie Miejski Dom Kultury.
Według doc. Zygnera jednym z celów ciechanowskiego PWSZ jest wydawanie czasopisma naukowego, punktowanego - czyli takiego, gdzie za publikację autor otrzymuje określoną liczbę punktów (według wykazu aktualizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) - które poświęcone byłoby dziejom północnego Mazowsza.
Obecnie Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta wydaje rocznik "Ziemia Zawkrzeńska". "To wydawnictwo jedynie z numerem ISBN. Pierwszym krokiem będzie wniosek o numer ISSN, a potem wystąpienie do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o parametryzację i uczynienie z rocznika czasopisma naukowego, zawierającego streszczenia artykułów w językach obcych, z powołaną także specjalnie radą naukową, złożoną z przedstawicieli innych uczelni" - dodał rektor ciechanowskiej PWSZ.
Stacja Naukowa im. prof. Stanisława Herbsta w Mławie została powołana w 1968 r. z inicjatywy Mazowieckiego Ośrodka Badań Naukowych w Warszawie i Mazowieckiego Towarzystwa Kultury. Placówka działała do 1975 r, gdy została zamknięta w związku z brakiem środków finansowych na jej prowadzenie po ówczesnej reformie administracyjnej kraju. Ośrodek wznowił działalność decyzją radnych Mławy w 1996 r., jako samorządowa instytucja kultury. (PAP)
mb/ zan/