Wizerunek kościoła pw. św. Mikołaja w Trzęsaczu trafił do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (Zachodniopomorskie). To jedyne znane na świecie dzieło z XIX w. przedstawiające świątynię w całości przed jej zniszczeniem przez Bałtyk - zapewnił dyrektor kamieńskiego muzeum.
"Na obrazie widzimy stromy klif, linię brzegową Morza Bałtyckiego, samą wodę, dominantą w krajobrazie jest gotycki kościół w Trzęsaczu" – powiedział dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurek. Jak zaznaczył, autorem płótna jest malarz Konstantin August Richard Ottomar von Wietersheim, artysta urodzony w Kamieniu Pomorskim 29 marca 1828 r., zmarły w 1888r. w Parpart – prawdopodobnie w Paprotach, wiosce położonej w pow. sławieńskim.
"Obraz datowany jest na okres 1850-70. Prawdopodobnie powstał on w momencie, kiedy kościół był już opustoszały, choć nie mamy co do tego pewności. Świątynia została zamknięta dla wiernych w 1873 r., a zniszczenie pierwszej ściany północnej nastąpiło w nocy z 8 na 9 marca 1901 r." - wyjaśnił Kurka.
Dyrektor muzeum zapewnił, że obraz oraz jego rama są oryginalne. Świadczyć o tym ma sygnatura "CvW" znajdująca się na samym obrazie oraz autograf na tylnej części ramy "C.v.Wietersheim". Jak dodał, płótno zostanie zaprezentowane publiczności w ciągu najbliższych dni w salce konferencyjnej. A później zostanie poddane konserwacji.
"Z gotyckiego kościoła w Trzęsaczu do dziś przetrwał jedynie fragment południowej nawy. Część ta została odpowiednio zabezpieczona, klif został zabudowany specjalną betonowo-kamienną opaską. Obecnie nic jej nie zagraża" – powiedział Kurka.
Wyposażenie świątyni zostało wywiezione pod koniec XIX m. in. do katedry w Kamieniu Pomorskim. W zbiorach Muzeum Ziemi Kamieńskiej znajduje się oryginalny krucyfiks z XVII w. pochodzący ze świątyni w Trzęsaczu. (PAP)
mzb/ pat/