Dwa samorządy z województwa podlaskiego najprawdopodobniej nie podejmą uchwał ws. dostosowania sieci szkół do nowego systemu szkolnego - poinformowało w czwartek Podlaskie Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Do tej pory wpłynęło do instytucji 129 uchwał z regionu.
To ponad 95 proc. ogólnej liczby uchwał, które powinny zostać podjęte - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej podlaska kurator Jadwiga Mariola Szczypiń. Przypomniała, że samorządy mają do najbliższego piątku czas na dostarczenie uchwał do kuratorium, aby mogło ono wydać opinię.
Samorządy, po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora, do 31 marca mają czas na podjęcie ostatecznych uchwał ws. sieci szkół.
Do Podlaskiego Kuratorium Oświaty powinno wpłynąć do zaopiniowania w sumie 135 uchwał samorządów gminnych i powiatowych z całego województwa. Brakuje jeszcze sześciu uchwał: czterech od gmin i dwóch z powiatów.
Jak mówiła Szczypiń, z informacji, które docierają do kuratorium wynika, że dwa samorządy, jedna gmina i jeden powiat, najprawdopodobniej nie podejmą uchwał.
Kuratorium nie podaje na razie, o które samorządy w Podlaskiem chodzi. Szczypiń powiedziała, że w samorządach, które nie podejmą uchwał o przekształceniach sieci szkół, nastąpią "przekształcenia z mocy ustawy". "Jeśli gmina nie podjęła uchwały, która stanowi o tym, że te przekształcenia stają się faktem, to w innej formie gmina musi zakomunikować o tym, że ustawa +samoistnie+ przekształca te szkoły w ośmioletnie" - mówiła kurator.
Radczyni prawna w podlaskim kuratorium Monika Rękawek wyjaśniła, że jeśli samorząd nie podejmie uchwały o nowej sieci szkół, musi podać do wiadomości publicznej, jak będzie wyglądała jej sieć szkół od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019. (PAP)
swi/ kow/ rof/ karo/