Ponad 100 obrazów, rysunków i grafik Jacka Sroki do czerwca można oglądać na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wśród prac jest sześć nowych nabytków placówki - obraz olejny "Grupa wsparcia" z 2009 r. oraz pięć rysunków z 1982 r.
"Wystawa +Przypadki i interwencje Jacka Sroki+ jest taką opowieścią o wydarzeniach, które Jacek Sroka chciał skomentować, o jego wątkach biograficznych, o tym, jak pojmuje ikoniczne motywy w historii sztuki, np. czarny kwadrat Malewicza, co myśli o malarstwie, sensie tego malarstwa, ale także o takich codziennych sytuacjach, które dotykają każdego z nas. Ta wystawa jest takim dziennikiem obserwatora, który Jacek Sroka prowadzi od ponad 30 lat" - powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej kuratorka wystawy Agnieszka Bartków.
Ekspozycja, którą można oglądać od wtorku do 4 czerwca, składa się ze 130 prac artysty - obrazów, rysunków i grafik z całego okresu jego twórczości, począwszy od lat 80. XX w. aż po 2016 r. Można na niej zobaczyć takie wątki twórczości artysty jak portrety trumienne, obrazy tortur rodem z XVIII-wiecznej literatury francuskiej, motywy z Pińczowa, trawestacje motywów europejskiej sztuki, portrety żony.
Bartków przypomniała, że Jacek Sroka jest wyjątkowym polskim artystą, który posiada indywidualny styl malarski. "Z drwiną, groteską, humorem komentuje bieżące wydarzenia i wiele uniwersalnych kwestii. Za jego czarnym humorem zawsze stoi poważny temat. Myślę, że też dla nas - odbiorców jest on ważnym artystą, bo wiele o nas mówi, o naszym życiu codziennym. Bardzo często w sztuce człowiek jest postacią idealizowaną, natomiast Jacek Sroka potrafi w nim zauważyć wady i z dowcipem oraz żartem je pokazać, co nas jednak nie oburza, bo w wielu jego pracach będziemy w stanie zobaczyć siebie w różnych sytuacjach życiowych" - zaznaczyła kuratorka.
Na wystawę twórczości Jacka Sroki złoży się także sześć nowych nabytków Muzeum Górnośląskiego: obraz olejny "Grupa wsparcia" z 2009 r. oraz pięć rysunków z 1982 r. z cyklu "Trzynasty/Dwunasty" (cały cykl składa się z 15 rysunków).
Dyrektor bytomskiego muzeum Leszek Jodliński wskazał, że te prace z lat 80. komentują ówczesną sytuację w Polsce. "To cykl, który jest swoistym komentarzem autorskim robionym +tu i teraz+, dotyczącym tego wszystkiego, co działo się 13 grudnia 1981 r. i później. Jacek Sroka pokazał w nim pewną traumą tamtego czasu, emocje, które temu wydarzeniu towarzyszyły. Wtedy były to prace robione trochę do szuflady, bez nadziei, że od razu ujrzą światło dzienne. Dzisiaj stały się fantastycznym świadectwem tego, czym żyliśmy jako naród, społeczeństwo na początku lat 80." - dodał Jodliński.
Prace te muzeum nabyło na początku marca w krakowskiej pracowni artysty za łączną kwotę 20 tys. zł.
Wystawę uzupełnia film z pracowni Jacka Sroki w reżyserii Jarosława Migonia.
Jest to czwarta wystawa z cyklu poświęconego niezależnej sztuce polskiej lat 80.
Urodzony w 1957 r. Jacek Sroka zadebiutował w latach 80. XX w. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1981 r. uzyskał dyplom. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. na Biennale Grafiki w Mulhouse (1984), Międzynarodowej Wystawie Miniatury w Toronto (1986), Graphica Atlantica w Reykjaviku (1987), na Biennale Grafiki w Vaasa (1987), Grand Prix na Biennale Grafiki w Seulu (1988), Nagrody im. I. Trybowskiego na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie (1994). W 2001 r. został laureatem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza. Otrzymał również Brązowy Medal Gloria Artis. Jego prace prezentowane są w kraju i za granicą m.in. w Nowym Jorku i Londynie. (PAP)
akp/ itm/