„Zbigniew Horbowy. Magia szkła” – to nowa wystawa dostępna od czwartku w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Okazją do jej organizacji jest jubileusz 30-lecia powstania w tym muzeum autorskiej galerii tego artysty.
Prof. Horbowy zaliczany jest do najwybitniejszych polskich projektantów wyrobów ze szkła. Prace artysty znajdują się w wielu muzeach, galeriach i prywatnych mieszkaniach.
W styczniu 1987 roku Jan Muszyński, pomysłodawca i twórca galerii autorskich w Muzeum Ziemi Lubuskiej, dokonał pierwszych zakupów jego szkła.
Na ekspozycji można obejrzeć blisko 100 wybranych prac. Są to m.in. wyroby jego projektu powstałe w firmie „Inco” oraz przykłady dokumentujące współpracę profesora z zielonogórskim Polmosem. Ta ostatnia grupa obiektów powstała z okazji 50-lecia Lubuskiej Wytwórni Wódek Gatunkowych Polmos w Zielonej Górze w 1996 roku.
Jak przekazał kurator wystawy dr Longin Dzieżyc, wieloletnia aktywność prof. Horbowego przybliżyła polskie szkło o charakterze użytkowym i dekoracyjnym do osiągnięć światowych w tej dziedzinie.
"Horbowy doskonale orientował się we wszystkich aktualnych tendencjach szkła światowego. W swoich pracach nawiązywał do wysoko cenionego wzornictwa skandynawskiego. Szczególnym osiągnięciem artystycznym i handlowym projektanta było szkło typu anticio. W zamyśle profesora pęcherzyki powietrza, od wieków dyskwalifikujące wyroby szklane, tworzyły dodatkowy niepowtarzalny walor” – zaznaczył Dzieżyc.
Prof. Zbigniew Horbowy jest laureatem licznych konkursów i uczestnikiem wielu wystaw. Jego twórczość cechuje maksymalna prostota formy połączona z funkcjonalnością. Preferuje kształty naturalne nawiązujące do kropli i kuli. Wykorzystuje przy tym wiele barw, nadając swoim wyrobom niepowtarzalny charakter.
Wystawę „Zbigniew Horbowy. Magia szkła” będzie można oglądać w Muzeum Ziemi Lubuskiej do 2 czerwca br. (PAP)
mmd/