93 proc. samorządów na Mazowszu przekazało kuratorium do zaopiniowania uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół w do nowego ustroju szkolnego - poinformowała w czwartek na konferencji prasowej mazowiecki kurator oświaty Aurelia Michałowska.
Zdaniem kurator oświaty, tak duży odsetek uchwał świadczy o dobrym przygotowaniu samorządów do reformy edukacji. Pozostałe 7 proc. gmin ma czas na podjęcie uchwał do 31 marca.
Opinia kuratorium - jak podkreśliła Michałowska - zawiera w szczególności ocenę zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwale i ocenę zapewnienia uczniom możliwości realizacji obowiązku szkolnego i nauki dzieci i młodzieży. Do tej pory do Mazowieckiego Kuratorium Oświaty wpłynęło 337 takich uchwał, z czego 10 czeka jeszcze na opinię, a 327 zostało zaopiniowanych pozytywnie lub pozytywnie, ale z sugestią wprowadzenia drobnych korekt. Chodzi np. o nieujęcie wszystkich ulic w danym obwodzie lub pomyłki w adresie szkoły.
Samorządy do końca marca muszą podjąć uchwały uwzględniające zasugerowane przez kuratorium zmiany. Tak jest np. w przypadku Radomia, gdzie na poniedziałek zwołano w tym celu nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej.
Michałowska podkreśliła, że do tej pory Mazowieckie Kuratorium Oświaty nie wydało żadnej opinii negatywnej. Z regionu radomskiego, którego dotyczyła piątkowa konferencja prasowa, do kuratorium wpłynęło 68 opinii, co stanowi 97 proc. wszystkich samorządów. Do te pory kurator wydał 67 opinii pozytywnych lub pozytywnych ze zmianami.
W związku z reformą edukacji Mazowieckie Kuratorium prowadzi działania informacyjne skierowane do rodziców, nauczycieli, dyrektorów szkół oraz przedstawicieli samorządów. Od stycznia w 90 takich spotkaniach uczestniczyło 4 tys. osób. (PAP)
ilp/ malk/