Modlitwa na placu Piłsudskiego w Warszawie oraz koncert w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela - to główne punkty niedzielnych uroczystości związanych z upamiętnieniem 12 rocznicy śmierci Jana Pawła II.
Rzeczniczka prasowa Centrum Myśli Jana Pawła II Joanna Korzeniewska poinformowała PAP, że w niedzielę o godz. 15 w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela odbędzie się koncert, podczas którego po raz pierwszy w Warszawie zabrzmi oratoryjne dzieło "Litania do św. Jana Pawła II". Utwór autorstwa Jana Krutula wykonają soliści: Inga Poškute i Robert Gierlach oraz Chór Centrum Myśli Jana Pawła II i orkiestra pod batutą samego kompozytora.
O godzinie 21 na pl. Piłsudskiego - w miejscu, gdzie podczas pielgrzymek do Polski papież najczęściej spotykał się z warszawiakami - rozpocznie się czuwanie modlitewne. "Usłyszymy tam utwór +Cisza+ w wykonaniu przedstawiciela Wojska Polskiego. Tradycją jest już obecność Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Krótki koncert przepleciony będzie słowami Jana Pawła II" - zapowiedziała Korzeniewska.
Zwróciła uwagę, że w niedzielę od rana wolontariusze Centrum będą rozdawać w Centrum Warszawy okolicznościowe wlepki ze słowami i wizerunkiem Jana Pawła II.
W tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II zwraca uwagę m.in. na wezwanie papieża, które wygłosił w stolicy w 1987 r. Słowa skierowane były m.in. do ówczesnych władz: "jeśli chcecie zachować pokój, pamiętajcie o człowieku. Pamiętajcie o jego prawach, które są niezbywalne, bo wynikają z samego człowieczeństwa każdej ludzkiej osoby. Pamiętajcie między innymi o jego prawie do wolności religijnej, stowarzyszania się i wypowiadania swoich poglądów".
"Pamiętajcie o jego godności, w której muszą się spotykać poczynania wszystkich społeczeństw i społeczności. Wtedy bowiem wszystkie one: społeczności, społeczeństwa, narody, państwa żyją pełnym, autentycznie ludzkim życiem, kiedy godność człowieka, każdego człowieka, nie przestaje ukierunkowywać od samych podstaw ich bytowania i działalności. Wszelkie naruszenie i nieposzanowanie praw człowieka stanowi zagrożenie dla pokoju" - mówił.
Dr Michał Łuczewski, dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II podkreślił, że jest coś niepokojącego i jednocześnie pięknego w tym, że po trzydziestu latach możemy dosłownie powtórzyć przesłanie o solidarności Jana Pawła II z 1987 roku. "Niepokojącego, bo – jak widać – mogą zmienić się ustroje i epoki, ale my sami się nie zmieniamy. Pięknego, bo choć się nie zmieniamy i popadamy w coraz to nowe konflikty, cały czas potrzebujemy prawdziwego pokoju, bo pokój jest naszym jedynym lekarstwem. Na tym polega uniwersalność przesłania Jana Pawła II" - wyjaśniał. (PAP)
pż/ bos/