Słuchacze katowickiego Radia eM mogą w sobotę poznać dziennikarski fach od kuchni – rozgłośnia z okazji 15-lecia obecności w eterze zorganizowała dzień otwarty. Odwiedzający mogą poznać ludzi radia i dowiedzieć się jak wygląda praca z mikrofonem.
Radio eM to rozgłośnia archidiecezji katowickiej, ale poruszane na jej antenie tematy, podobnie jak muzyka, są różnorodne i wykraczają poza tematykę kościelną - dotyczą spraw i mieszkańców całego regionu.
Goście, którzy od sobotniego przedpołudnia odwiedzają siedzibę radia mają okazję poznać tajniki pracy nad dźwiękiem, spotkać dziennikarzy, zobaczyć studia emisyjne i nagraniowe, wziąć udział w konkursach wiedzy o Radiu eM, a także spróbować urodzinowego tortu. Podczas dnia otwartego reporterzy opowiadają jak wygląda ich dzień pracy, pokazują jak szykują nagrania i relacje z ważnych wydarzeń. Dzień otwarty to także okazja do spotkania osób, których nigdy na antenie nie słychać, a bez których nie byłoby radia – specjalistów od muzyki i realizacji dźwięku.
W opinii redaktora naczelnego Radia eM Sylwestra Strzałkowskiego 15 lat dla rozgłośni to zarazem długi, jak i krótki okres. "Z jednej strony to mało, bo ma się wrażenie, że zaczęło się to wczoraj. Z drugiej - dużo, bo zmienił się częściowo zespół i zmieniał się program. Szukaliśmy i przez cały czas będziemy szukać złotego środka – jak połączyć wartości, które chcemy promować, o których chcemy mówić i uwzględnić uwarunkowania rynkowe, w których też się musimy odnaleźć" - powiedział PAP.
Przypomniał, że w radiu szczególnie ważne jest też wyważenie między słowem a muzyką. "U nas słowo jest ważne, ale w dzisiejszych czasach jak wiadomo muzyka bywa ważniejsza" - zaznaczył.
Powołując się na opinie samych słuchaczy przedstawiciele rozgłośni mówią, że do mocnych stron Radia eM należy dobrze dobrana muzyka, różnorodność programu, wyważony sposób prezentacji ważnych tematów, promowanie pozytywnego spojrzenia na rzeczywistość, stałą i nie narzucającą się obecność na antenie tematyki religijnej, bogatą ofertę informacji lokalnych.
"Słuchacze cenią nas za muzykę, za to, że radio niesie dobre przesłanie i stara się nie epatować złem, za informacje, ale też za tematy religijne, podawane w sposób przystępny" - wskazał redaktor naczelny.
Radio eM zaczęło nadawanie programu pod tą nazwą 1 kwietnia 2002 roku. Wcześniej na częstotliwości 107,6 FM nadawało m.in. jako Radio Archidiecezji Katowickiej, Radio ARKA oraz Plus Katowice. Wówczas rozgłośnia miała siedzibę w Łaziskach Górnych. Dziś mieści się przy ul. Wita Stwosza i jest częścią koncernu o nazwie Instytut Gość Media - obok "Gościa Niedzielnego", "Małego Gościa Niedzielnego" i portalu wiara.pl.
W programie Radia eM nie brakuje tematów politycznych, ekonomicznych, sportu, kultury i oczywiście wiary. Wielu słuchaczy wyczekuje codziennej "Ewangelii z komentarzem", czy barwnych opowieści "Święci z nieba ściągnięci".
Serwisy informacyjne, nadawane są co godzinę od 6 do 20, uzupełnia magazyn reporterów "Emisja specjalna" po godz. 16. Tematy "z życia wzięte" pojawiają się co dzień w przedpołudniowym magazynie "Na tapecie". Dużym powodzeniem słuchaczy cieszą się "Czułe słówka, dobre dźwięki", czyli możliwość składania przez słuchaczy życzeń i dedykowania piosenek na antenie.
Zasięg techniczny stacji pozwala słuchać jej nie tylko w aglomeracji katowickiej, ale też m.in. na Podbeskidziu, czy w Krakowie. Przedstawiciele rozgłośni mówią, że mają pozytywne sygnały od słuchaczy także spoza Śląska. (PAP)
kon/ wkt/