O wspólnych dziejach Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą w piątek i sobotę dyskutować badacze dziejów Europy Środkowej podczas naukowej sesji w Nowym Targu.
Dwudniowa sesja zatytułowana „Poznać i zrozumieć. Polacy, Czesi, Słowacy, Węgrzy w Europie Środkowej” odbędzie się w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w nowotarskim ratuszu. Będzie to kolejna, trzecia już edycja zapoczątkowanego w 2015 r. cyklu spotkań badaczy historii z państw Grupy Wyszehradzkiej.
„Polskę, Czechy, Słowację i Węgry nierozerwalnie łączy wspólna historia. W duchu idei współpracy międzynarodowej, ale także wobec wyzwań, jakie przed nami stoją, zrodził się pomysł organizowania konferencji naukowych, które pozwalają przybliżyć doniosłą i znaczącą rolę blisko sąsiedzkich kontaktów pomiędzy naszymi krajami” – powiedział PAP Robert Kowalski z Muzeum Podhalańskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu.
Konferencja będzie miała charakter interdyscyplinarny. Wykładowcami będą historycy, archeolodzy, historycy sztuki oraz regionaliści i politolodzy. Uczestnicy będą dyskutować o wspólnych dziejach w szerokim historycznym ujęciu sięgającym do czasów średniowiecznych, aż po najnowszą historię.
„Będziemy rozmawiać o stereotypach, jak wzajemnie się postrzegamy, jak Polacy widzą Czechów Słowaków i Węgrów oraz odwrotnie” - dodał Kowalski.
Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowali wykład o współpracy Grupy Wyszehradzkiej na podłożu konfliktu rosyjsko - ukraińskiego w kontekście bezpieczeństwa Europy. Zaplanowano także referat doktoranta z Akademii Dyplomacji Federacji Rosyjskiej, który będzie mówił o kierunkach dyplomacji słowackiej i czeskiej względem Rosji w ostatnich latach. Będzie także mowa o relacjach polsko - czechosłowackich - węgierskich w latach 70. i 80. w kontekście współpracy dysydentów w walce z komunizmem.
Wśród wykładowców z polskich uniwersytetów - z Rzeszowa, Lublina, Krakowa, Wrocławia i Warszawy - będzie też silna reprezentacja naukowców słowackich, przedstawicieli uniwersytetów z Trnawy, Nitry, Preszowa oraz Bańskiej Bystrzycy.
„Musimy pamiętać także, że razem ze Słowakami, Czechami i Węgrami mamy wspólne dziedzictwo, dotyczące okresów zaborów, kiedy to stanowiliśmy jedną monarchię austro-węgierska. Na przykładzie kolejnictwa będziemy chcieli przedstawić, jak te koneksje przedstawiały się w kontekście gospodarki, a także po rozpadzie Austro-Węgier, jakie modele gospodarcze przyjmowały poszczególne kraje” – zapowiedział Kowalski.
Jeden z paneli dyskusyjnych będzie poświęcony trudnym relacjom Polski z sąsiadami z południa w okresie drugiej wojny światowej.
Sesję honorowym patronatem objął marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa oraz konsulowie generalni Węgier i Słowacji w Krakowie dr hab. Adrienne Koermendy i Ivan Skorupa. Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie objął konferencję patronatem naukowym. (PAP)
szb/ agz/