09.12. 2010. Warszawa (PAP) - Prawie 70. tysięcy fotosów, w tym unikalne zdjęcia studyjne polskich twórców filmowych i aktorów, obejrzeć można w rozbudowanym wirtualnym albumie historii filmu polskiego "Fototeka", czyli na stronie internetowej utworzonej przez Filmotekę Narodową.
O nowościach na stronie opowiadał na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski.
Jak tłumaczył, rozbudowane zostały m.in. dotychczasowe sekcje serwisu: "Ostatnio dodane" - gdzie dodano lub rozwinięto 12 tematów, "Czy wiesz, że?" - sekcja przypominająca o ważnych rocznicach filmowych, w postaci codziennego kalendarium, oraz "Czy poznajesz?" - gdzie umieszczono prośbę do filmowców, filmoznawców, antropologów, socjologów kultury i miłośników polskiego filmu o rozpoznanie osób niezidentyfikowanych na wybranych fotosach.
Dodana została z kolei sekcja "Popularne frazy", pozwalająca czytelnikowi strony "zorientować się, kto lub co jest najbardziej poszukiwane przez użytkowników" - tłumaczył szef filmoteki.
Jak informuje filmoteka, liczba prezentowanych w wirtualnym albumie fotosów stale rośnie, dzięki codziennej digitalizacji obrazów utrwalonych "na negatywach, diapozytywach i odbitkach pozytywowych".
"Serwis daje możliwość poznania atmosfery pracy ekip filmowych, ewolucji techniki filmowej, obyczajowości, mody i miejsc, których już nie ma. Fototeka wyposażona jest w funkcjonalną wyszukiwarkę, która umożliwia wybór fotosów zgodnie upodobaniami i kryteriami takimi jak: osoba, tytuł filmu czy reżyseria, z możliwością zawężania i sortowania wyników" - zaznaczają twórcy albumu.
Fotosy są prezentowane w formie miniatur. Ich powiększeniom towarzyszy obszerny opis, zawierający m.in. dane o osobach widocznych na zdjęciu, o roku i miejscu powstania zdjęcia, a także o autorze fotosu.
Za pomocą odpowiednich słów kluczowych można wyszukać ujęcia związane z wybranym hasłem przedmiotowym (np. kamera, samochód), miejscem (np. Gdańsk, Kraków) lub nazwą (np. Most Poniatowskiego, Rynek Starego Miasta). Odnalezienie konkretnych fotosów ułatwiać mają zakładki na stronie głównej serwisu: baza filmów oraz baza osób. Znalazły się w nich odpowiednio indeksy filmów (uwzględniające także odcinki serii) i osób.
Fototeka ma być "cennym źródłem fotosów dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, producentów filmowych, instytucji i firm, a także osób prywatnych" - wyjaśniła Filmoteka Narodowa.(PAP)
jp/ abe/