Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik 250 mln prawosławnych, zaapelował we wtorek z okazji wizyty w Taize o jedność chrześcijan. Położone na wschodzie Francji Taize jest siedzibą znanej międzynarodowej wspólnoty ekumenicznej.
"Upływ czasu w nieubłagany sposób zbliża ku sobie podzielonych chrześcijan, zmuszając ich do postępowania drogą ku jedności" - powiedział patriarcha po wspólnej modlitwie w Kościele pojednania, wybudowanym przez Wspólnotę Taize w 1962 roku.
"Pojednanie przede wszystkim leczy, leczy zadane przez zło historii rany i blizny, wzajemne nieporozumienia, konflikty pamięci, bratobójczą nienawiść" - podkreślił Bartłomiej I. "Podział między chrześcijanami, na który chcemy odpowiedzieć modlitwą o jedność Kościołów, jest duchową raną, za którą, niezależnie od tego, czy ją przyjmujemy czy nie, wspólnie ponosimy odpowiedzialność - dodał.
Stojący na czele Wspólnoty Taize brat Alois powiedział: "Mamy tyle bogactw, z których wspólnie możemy korzystać (...). Pewne rzeczy nas dzielą, ale możemy uczyć się od siebie nawzajem. W świecie, w którym chrześcijanie naprawdę chcą być zaczynem pokoju, mogą nim być tylko pod warunkiem, że się zjednoczą".
Patriarcha Konstantynopola pobłogosławił dwie ikony i modlił się przy grobie brata Rogera, założyciela Wspólnoty Taize.
Wspólnota Taize, założona przez Rogera Schutza, syna szwajcarskiego protestanckiego pastora, zrzesza obecnie ponad 100 braci, katolików i protestantów z 30 krajów, zjednoczonych wspólnym celem doprowadzenia do pojednania wszystkich chrześcijan. Uważana za jedną z najciekawszych inicjatyw w życiu religijnym Europy, leży w burgundzkiej wiosce 80 km od Lyonu, niedaleko słynnego benedyktyńskiego opactwa Cluny, z którego wyszła na przełomie wieku X i XI istotna reforma życia monastycznego.
Kiedy w 2005 roku brat Roger został zamordowany przez niezrównoważoną kobietę, na czele Wspólnoty stanął nowy przełożony, brat Alois z Bawarii.
Co roku Taize gości tysiące młodych ludzi i całe rodziny przybywające tam na rekolekcje i modlitwy, a w ostatnich dniach grudnia organizuje wielkie międzynarodowe spotkanie w którymś z dużych miast Europy. Najbliższe ma odbyć się w szwajcarskiej Bazylei. (PAP)
klm/ ap/