Wkroczenie wojsk Wehrmachtu, okres stalinizmu, premiera filmu „Krzyżacy”, czy przejazd przez miasto „Czterech pancernych” - to tylko niektóre z wydarzeń udokumentowanych w wydanym przez IPN albumie „Najdłuższe pół wieku. Kalendarium Łodzi 1939-1989”.
Na ponad 250 stronach wydawnictwa pracujący w łódzkim oddziale IPN autorzy - Krzysztof G. Latocha, Artur Ossowski, Paweł Spodenkiewicz i Magdalena Zapolska-Downar – przedstawili najważniejsze wydarzenia polityczne, gospodarcze i kulturalne Łodzi z okresu okupacji nazistowskiej i komunizmu.
„Opisujemy zaszłości o dużej randze historycznej – np. straty ludnościowe, terror, przypadki oporu społecznego i represji – oraz te bardziej błahe, które w danym momencie budziły zainteresowanie współczesnych” – wyjaśnili autorzy we wstępie do wydawnictwa, które jest podsumowaniem i rozszerzeniem wystawy „Kalendarium Łodzi 1939–1989. Od czterech kultur do monokultury".
Wystawa od grudnia 2012 r. była prezentowana w placówkach kulturalno-oświatowych Łodzi i regionu.
Podczas środowej prezentacji albumu w łódzkim Domu Literatury część zawartych w nim informacji można było skonfrontować z przedstawionymi w dwóch filmach propagandowych planami przebudowy Łodzi przygotowanymi przez nazistów (obraz „Aus Lodz wird Litzmannstadt” z 1942 r.) i komunistów („Łódź’64”).(PAP)
duk/ mhr/