Konkursy, akcje promujące czytelnictwo, spotkania z bibliotekarzami – rozpoczynający się w poniedziałek Tydzień Bibliotek odbywa się także w śląskich jednostkach penitencjarnych. Część osadzonych będzie mogła także odwiedzić biblioteki publiczne.
Przedstawiciele Służby Więziennej podkreślają, że czytanie książek to także element resocjalizacji, a spora część osadzonych sięgnęła po raz pierwszy po książkę dopiero w zakładzie karnym czy areszcie. Największym zainteresowaniem cieszą się wśród skazanych kryminały, fantasy, powieści historyczne, a nawet romanse. Chętnie sięgają po sport i motoryzację, rzadziej po poezję – mówią przedstawiciele Służby Więziennej.
Głównym celem Tygodnia Bibliotek, który w tym roku odbywa się od 8 do 15 maja, jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz popularyzacja czytelnictwa.
W śląskich jednostkach penitencjarnych przygotowano na ten czas specjalną ofertę. Np. w Areszcie Śledczym w Bytomiu przedstawicielka Biblioteki Śląskiej w Katowicach wygłosi wykład pt. "Powieść sensacyjna na ekranie". W areszcie w Mysłowicach wychowawcy zorganizowali dla osadzonych konkurs literacki. Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach umożliwi osadzonym wejście do Miejskiej Biblioteki Publicznej, a Zakład Karny w Wojkowicach zorganizuje spotkanie z wykładowcami Szkoły Humanitas w Sosnowcu, którzy opowiedzą o znaczeniu bibliotekarstwa oraz roli czytania w poprawie jakości życia i edukacji.
"Częścią działań resocjalizacyjnych podejmowanych przez kadrę penitencjarną jest działalność kulturalno-oświatowa. W każdej jednostce penitencjarnej jest zatrudniony wychowawca zajmujący się tą tematyką. Nie tylko nadzoruje on pracę biblioteki, introligatora i więzienny radiowęzeł, ale jest również animatorem kultury i sportu" - przypomniała rzeczniczka dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Katowicach mjr Justyna Siedlecka.
W każdej jednostce katowickiego okręgu znajduje się biblioteka, a w wielu z nich także dodatkowe punkty biblioteczne oraz czytelnie. W sumie skazani mają do dyspozycji księgozbiór liczący ponad 175 tys. egzemplarzy. Tylko w zeszłym roku po książki sięgnęło ponad 8 tys. osadzonych w śląskich więzieniach, łącznie wypożyczyli oni ponad 113 tys. woluminów.
"Zauważam duże zainteresowanie czytaniem, bo to dobra forma spędzania wolnego czasu, rozwija umysł i wyobraźnię. Z moich obserwacji wynika, że dla sporej części osadzonych to pierwszy w życiu kontakt z biblioteką" - powiedziała mł. chor. Małgorzata Szatan-Bulka, wychowawczyni z jednostki penitencjarnej w Wojkowicach.
W katowickim areszcie pasje kulturalne – w tym i literackie – zaszczepia od 10 lat kpt. Wojciech Brzoska. Jest on pomysłodawcą Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jeana Geneta, którego IX już edycja odbędzie się jesienią tego roku. Prace osadzonych oceniali wybitni poeci, m.in. Jacek Podsiadło, czy Krzysztof Siwczyk, zaś gośćmi aresztu bywali m.in. Andrzej Stasiuk, Marcin Świetlicki i Wojciech Kuczok.
"Fakt, iż prywatnie od wielu lat zajmuję się literaturą, głównie poezją, i mam w tej dziedzinie jakieś osiągnięcia pomaga mi w budowaniu wśród osadzonych autorytetu, dzięki któremu zachęcam do czytania, ale i pisania. Jeden z moich podopiecznych zachęcony do pisania wierszy dzięki konkursowi, który wymyśliłem, zadebiutował jako poeta wierszami w cenionym wrocławskim miesięczniku społeczno- kulturalnym +Odra+" - powiedział kpt. Brzoska.
Resocjalizacja odbywa się również przy udziale placówek i instytucji kultury. Śląskie jednostki penitencjarne współpracują m.in. z Muzeum Śląskim, Górnośląskim Parkiem Etnograficznym w Chorzowie, Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, a także miejskimi ośrodkami kultury i bibliotekami publicznymi.
Dla wielu osadzonych to pierwsza, a czasem jedyna okazja do spotkania z tzw. żywą kulturą. Po spotkaniach z wybitnym artystą, muzykiem, malarzem czy sportowcem osadzeni wychodzą zamyśleni, poruszeni, bywa, że sięgają po książkę czy piszą list do rodziny. Czasem jeszcze długo po spotkaniu dyskutują pomiędzy sobą, rozmawiają z wychowawcą czy psychologiem - mówią przedstawiciele Służby Więziennej.(PAP)
kon/ wkt/