Telemost z papieżem Franciszkiem, 20-tygodniowa pielgrzymka wzdłuż granic Polski i rajd rowerowy - to niektóre inicjatywy z okazji 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie.
Sto lat temu w małej portugalskiej miejscowości troje dzieci - rodzeństwo Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos - widziało Matkę Bożą. Łucja zmarła w 2005 r., trwa jej proces beatyfikacyjny. Rodzeństwo Marto - beatyfikowane w 2000 r. - zostanie w sobotę kanonizowane przez papieża Franciszka, który w piątek uda się do Fatimy.
Najważniejsze uroczystości w Polsce w dniu rocznicy są zaplanowane na Jasnej Górze w Częstochowie. Po mszy, którą odprawi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i koncercie uwielbieniowym, wierni za pośrednictwem telemostu włączą się w czuwanie z udziałem papieża w Fatimie, a także w modlitwy prowadzone w kilku innych sanktuariach: Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie oraz Sanktuarium Matki Bożej w Lujan w Argentynie. Transmisja do Kaplicy Cudownego Obrazu rozpocznie się o godz. 21 i potrwa ponad półtorej godziny. Ok. godz. 22.10 pielgrzymi na Jasnej Górze odmówią wraz z papieżem różaniec.
W jasnogórskim sanktuarium na przełomie kwietnia i maja trwała kilkudniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w tzw. Monstrancji Fatimskiej. Jest to narodowe wotum ufundowane z okazji 100-lecia objawień, które odwiedza największe ośrodki kultu maryjnego w Polsce oraz wybrane parafie i ośrodki dla niepełnosprawnych. Pomysłodawcą wotum - wykonanego m.in. przez Fundację Aniołów Miłosierdzia - jest kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, ks. Marian Mucha.
W sanktuarium na Krzeptówkach prymas Polski abp Wojciech Polak odprawi w sobotę o godz. 19.15 mszę św., podczas której zostanie wygłoszony "Akt poświęcenia Rodziny Pallotyńskiej w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi".
W ramach obchodów 100-lecia objawień fatimskich co miesiąc w jednym z sanktuariów maryjnych na terenie archidiecezji krakowskiej biskupi będą odprawiać nabożeństwa w konkretnych intencjach: o pokój na świecie, o sprawiedliwość społeczną, za chrześcijan prześladowanych z powodu wiary, za ofiary wojen. Będzie to nawiązanie do "Aktu zawierzania świata Niepokalanemu Sercu Maryi", którego Jana Paweł II dokonał 25 marca 1984 r. na placu św. Piotra w Watykanie.
"W treści tego aktu mowa o konkretnych problemach, z którymi w tamtym czasie mierzyli się ludzie. Jan Paweł II, wymieniając te zjawiska, jak gdyby potwierdzał prawdziwość objawień fatimskich, w których Maryja je zapowiedziała. Dziś uderza nas aktualność tego przesłania" - mówił PAP bp Damian Muskus, pomocniczy biskup krakowski. "Świat nękany jest nowymi formami terroru i niesprawiedliwości, ale korzeń tych zjawisk pozostaje niezmienny, a jest nim kryzys wiary, a także relacji osobistych i społecznych, w których dominuje język przemocy. Wciąż potrzeba autentycznego nawrócenia i pokuty, by obudzić sumienia i uchronić ludzkość przed złem" - dodał.
Nabożeństwa odprawiane będą w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini, w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie, sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala w Ludźmierzu, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, sanktuarium Matki Bożej Opiekunki i Królowej Rodzin w Makowie Podhalańskim i w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach.
Pielgrzymowanie do miejsc kultu maryjnego w archidiecezji rozpocznie się 13 maja w Trzebini, gdzie obchodzone będzie 20-lecie sanktuarium i koronacji otaczanej kultem figury Matki Bożej, a zakończy się w zakopiańskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach zawierzeniem świata, ludzkości i Ojczyzny Matce Bożej.
W Warszawie metropolita kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. o godz. 18 w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie-Ursusie, podczas której zostaną poświęcone figury rodzeństwa Marto. Franciszek i Hiacynta zmarli wkrótce po objawieniach, mieli wówczas 11 i 10 lat. 13 maja 2000 r. beatyfikował ich Jan Paweł II.
Część uczestników mszy w sanktuarium w Ursusie - głównie młodzież - dotrze na miejsce na rowerach. Jak podkreślił ks. Krzysztof Adamski, organizator pielgrzymki pod hasłem "Fatima w Warszawie", jest to odpowiedź na wezwanie papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie "Zejdź z kanapy".
Z kolei z sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach nad Odrą również w sobotę wyruszy piesza pielgrzymka pod hasłem "Różaniec do granic", zorganizowana przez wspólnotę Pielgrzymów Bożego Miłosierdzia. Pątnicy będą szli przez 20 tygodni, co ma odpowiadać dwudziestu tajemnicom różańcowym. Szlak wędrówki będzie prowadził wzdłuż granic Polski. Pielgrzymka zakończy się 7 października, czyli w dniu wspomnienia Matki Bożej Różańcowej.
Jak poinformował PAP dyrektor Wydziału Duszpasterskiego radomskiej kurii ks. Piotr Walkiewicz, od marca w Radomiu trwa Jerycho Różańcowe, czyli nieustanna modlitwa na różańcu w intencji ojczyzny, która zakończy się 23 grudnia. Włączyły się w nią wszystkie parafie, zgromadzenia zakonne, szpitale, domy opieki i różne instytucje diecezjalne. Nabożeństwa odbywają się 24 godziny na dobę.
Główne polskie uroczystości 100. rocznicy objawień, z udziałem biskupów, odbędą się 6 czerwca, podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem. Przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki odprawi mszę św., podczas której zostanie ponowiony akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Pierwszy raz zrobił to w 1946 r. na Jasnej Górze ówczesny prymas kard. August Hlond.
W związku z 100. rocznicą objawień episkopat wystosował list do wiernych, który zostanie odczytany w kościołach w niedzielę 21 maja. Biskupi przypomnieli, że przesłanie z Fatimy jest ciągle aktualne. Zachęcili do uczestnictwa w nabożeństwach tzw. pierwszych sobót miesiąca, o których była mowa objawieniach sprzed 100 lat. "Każdy, kto przez pięć kolejnych pierwszych sobót będzie w stanie łaski uświęcającej, przyjmie Komunię św. i odmówi część różańca św. (...) z intencją wynagradzającą za grzechy świata, stanie się nie widzem, ale czynnym uczestnikiem tego orędzia" - napisali biskupi.
Fatima to portugalska miejscowość, w której 13 maja 1917 r. troje małych pasterzy - Franciszek i Hiacynta Marto oraz ich kuzynka Łucja dos Santos - widziało Matkę Boską. Widzenia powtarzały się przez kolejnych pięć miesięcy. Dzieci zostały poproszone o wezwanie ludzkości do nawrócenie i pokuty, usłyszały też trzy tajemnice: wizję piekła, zapowiedź - w razie nienawrócenia ludzkości - wojny światowej i zapowiedź, że "biały biskup" zginie od kul z broni palnej. Tę ostatnią tajemnicę wielu odnosiło później do zamachu na Jana Pawła II z 13 maja 1981 r., a sam papież przypisywał swoje ocalenie wstawiennictwu Matki Boskiej. (PAP)
iżu/ akp/ ilp/ ban/ maj/ wkt/ karo/