Dzieci w najbliższą niedziele będą szukały skarbu w skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). Organizatorzy imprezy spodziewają się nawet tysiąca osób.
Skansen, który jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, już po raz trzeci z okazji Dnia Dziecka przygotował edukacyjną grę terenową dla dzieci do szesnastu lat. "Przed rokiem gościliśmy blisko 800 osób. Myślę, że w tym roku młodych miłośników historii i archeologii będzie więcej" – powiedział PAP w czwartek kierownik placówki Paweł Madej.
Młodzi odkrywcy, posługując się specjalną mapą, będą mieli za zadanie dotrzeć do ukrytego skarbu. "Po drodze zmierzą się z wyzwaniami, które zapewnią dobrą zabawę. Będą też mieli okazję poznać dzieje Karpackiej Troi w różnych epokach. Na każdego uczestnika gry, u kresu poszukiwań, czeka upominek" – mówił kierownik skansenu.
Poszukiwania skarbu rozpoczną się rano i potrwają do późnego popołudnia. Wstęp dla dzieci i rodziców jest bezpłatny.
Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego stulecia archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów. Zajmuje powierzchnię ośmiu hektarów, można tam zobaczyć ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.
Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2100-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.
Z kolei między 1650 a 1350 rokiem p.n.e. żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym.
Natomiast między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II. (PAP)
kyc/ itm/