Konserwację XV-w. obrazu Matki Bożej z kościoła w Czańcu rozpoczęli naukowcy z ASP w Krakowie. To najstarszy w pełni zachowany taki wizerunek w diecezji bielsko-żywieckiej – podał ks. Szymon Tracz, który w diecezji odpowiada za konserwacje sztuki sakralnej.
Duchowny przypomniał, że w ub.r. czaniecki obraz został poddany specjalistycznym badaniom. Przeprowadził je zespół pod kierownictwem Marty Lempart-Geratowskiej z ASP w Krakowie. „Potwierdziły one przypuszczenia, że pod późniejszymi, zapewne XIX-w. przemalowaniami, kryje się bardzo dobrze zachowana pierwotna gotycka forma, którą wstępnie zadatowano na lata 1460-1470” – powiedział ks. Tracz. Do tego czasu obraz był datowany na drugą połowę XVI w.
Tablicowy czaniecki wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem jest zatem najstarszym w pełni zachowanym tego rodzaju wizerunkiem w diecezji, obok Matki Boskiej Pocieszenia w Kętach. „Niewiele starszy od nich jest tylko mały fragment, ukazujący Dzieciątko, z podobnego obrazu w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie. Datowany jest on na czas tuż po połowie XV w.” – powiedział ks. Tracz.
Zdaniem naukowców wizerunek czanieckiej Madonny wymagał już natychmiastowej interwencji konserwatorskiej. W bardzo złym stanie jest przede wszystkim podobrazie. Trzy deski się rozchodzą i są toczone przez szkodniki zwane drewnojadami.
Konserwacja, prowadzona przez Annę Sękowską i Małgorzatę Nowalijską, potrwa kilka miesięcy.
Podczas prac wizerunkowi zostanie przywrócone gotyckie oblicze. „Mimo że wygląd obrazu po zakończeniu konserwacji się zmieni, to jednak będzie to ten sam wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przed którym w Czańcu modlili się nasi przodkowie, a wśród nich zapewne św. Jan Kanty oraz pradziadowie Karola Wojtyły” – zaznaczył ks. Szymon Tracz.
Dzieje czanieckiej parafii św. Bartłomieja związane są z parafią w pobliskich Kętach, wzmiankowaną już ok. 1200 r. Tamtejsza kronika wylicza Czaniec jako należący do niej. Jan Długosz wspomina o istnieniu kościoła w Czańcu w 1470 r. Samodzielna parafia została erygowana w 1565 r. Obecna świątynia powstała w latach 20. minionego stulecia. (PAP)
szf/ itm/