Sejmik Małopolski przeznaczył w poniedziałek 340 tys. zł z tegorocznego budżetu województwa na dofinansowanie remontów przydrożnych kapliczek. Dzięki tym środkom uda się uratować 64 krzyże i figury rozsiane po całym regionie.
„Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zapomnieć o kapliczkach, które wpisały się już na dobre w krajobraz Małopolski. Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach czy szlakach turystycznych stanowią zapis historii, świadectwo wiary i często zachwycające przykłady sztuki ludowej” - mówił podczas sesji sejmiku członek zarządu województwa Leszek Zegzda.
Dzięki środkom przyznanym przez sejmik odnowione zostaną 64 obiekty z całego regionu m.in. murowana kapliczka z kamienia z przełomu XVIII/XIX w. w Porąbce (gm. Dobra), kapliczka św. Jana Nepomucena w Szreniawie z 1771 roku (gm. Gołcza), kapliczka z figurą Upadku Chrystusa w Budzyniu (gm. Wolbrom) czy kapliczka z figurą św. Józefa z 1884 r. w Myślenicach.
W konkursie „Kapliczki Małopolski” mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki. Odnawiane obiekty nie muszą figurować w rejestrze zabytków, ale powinny odznaczać się wartościami artystycznymi i historycznymi.
Jedna gmina lub powiat może zgłosić maksymalnie dwa obiekty ze swojego terenu. Samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną - pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami np. parafiami, klasztorami czy związkami wyznaniowymi.
Konkurs na remonty kapliczek władze województwa zorganizowały po raz szósty. W dotychczasowych edycjach konkursu "Kapliczka" w 2009, 2014, 2015 i 2016 r. uratowano od zniszczenia blisko 200 zabytkowych obiektów na terenie całego województwa. (PAP)
rgr/ agz/