Wystawa sprzętu wojskowego, międzynarodowa konferencja organizacji paramilitarnych, piknik klas mundurowych i ścieżka edukacyjna poświęcona historii polskiego oręża - to główne punkty targów Pro Defense, które odbędą się od czwartku do niedzieli w Ostródzie.
W targach będzie uczestniczyć ok. 100 wystawców. W ramach ekspozycji Ministerstwa Obrony Narodowej swoje stoiska i punkty informacyjne będą miał m. in. jednostki Sił Zbrojnych RP, instytucje i ośrodki szkolnictwa wojskowego. Zostanie zaprezentowany sprzęt wojskowy, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy, wśród firm wiodąca będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.
Jak zapowiedzieli organizatorzy, zwiedzający będą mogli zobaczyć m. in. karabiny MSBS i Beryl, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, latające bezzałogowce "Neox", "Atrax M" i "Drozd", moździerze 98 i 120 mm, granatniki i miny przeciwpancerne, modernizowane na potrzeby polskiej armii czołgi Leopard 2 czy komplet indywidualnego wyposażenia żołnierza, przygotowany dla Wojsk Obrony Terytorialnej.
W Centrum Konferencyjnym Expo Mazury odbędzie się konferencja z udziałem organizacji paramilitarnych, poświęcona ich działalności w Polsce i za granicą, zorganizowana przez Biuro ds. Proobronnych przy wsparciu Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.
Konferencja ma być okazją do podsumowania działań związanych z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej i włączeniem organizacji paramilitarnych w system bezpieczeństwa państwa. Zaplanowano wystąpienia związane m. in. ze służbą w WOT, wyposażeniem i uzbrojeniem tego nowego rodzaju sił zbrojnych czy szkoleniem organizacji proobronnych w ramach programu "Paszport".
Nowością tegorocznej edycji targów będzie "Polska Ścieżka Zbrojeniowa", pomyślana jako interaktywna lekcja żywej historii polskiego oręża. Składać się ona będzie z cyklu dioram prezentujących sceny związane z najważniejszymi okresami z historii Polski, od czasów Mieszka I po współczesność.
Przy tworzeniu dioram poświęconych kluczowym wydarzeniom lub formacjom wojskowym danego okresu wykorzystano eksponaty ze zbiorów muzeów wojskowości. Organizatorzy zapowiedzieli obecność ok. 140 rekonstruktorów, którzy będą opowiadać o odgrywanych przez siebie okresach historycznych.
Zwiedzający "Polską Ścieżkę Zbrojeniową" będą też mogli sprawdzić kondycję na specjalnym torze sprawnościowym, złożonym z przeszkód o zróżnicowanej trudności. A na zakończenie czeka ich krótki test z historii i wiedzy o obronie terytorialnej.
Targom towarzyszyć będzie piknik klas mundurowych z całego kraju. Na uczestników tego zlotu czeka ulokowane w tzw. Czerwonych Koszarach obozowisko z ponad 100 namiotami, w których można zakwaterować ok. 900 osób. W trakcie pobytu w Ostródzie uczniowie mają brać udział prezentacjach i szkoleniach, zawodach strzeleckich czy spotkaniach z weteranami misji zagranicznych.
Pierwszego dnia targów, podczas apelu klas mundurowych - jak zapowiedziało MON - zostanie ogłoszona lista szkół zakwalifikowanych do pilotażowego programu wspierania klas mundurowych, który opracował resort. Do udziału w nim zgłosiło się blisko 250 szkół ponadgimnazjalnych, MON wybierze z nich ok. 60 o największym potencjale.
Program ma doprowadzić do utworzenia certyfikowanych pionów wojskowych klas mundurowych. Jego pilotaż ruszy 1 września i będzie trwał dwa lata. Po zakończeniu zajęć przewidzianych w programie, absolwenci będą mogli przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe, zakończone przysięgą wojskową i przeniesieniem do rezerwy. Będą też mieli pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej lub do Wojsk Obrony Terytorialnej. Mogą liczyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o przyjęcie na studia na uczelniach wojskowych.
Honorowy patronat na tegoroczną, drugą edycją targów proobronnych Pro Defense w Ostródzie objęły Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej. (PAP)
mbo/ brw/