Dr Natalia Moćko za rozprawę doktorską i dr hab. Alicja Jaskiernia za wydawnictwo naukowe z dziedziny mediów elektronicznych zostały laureatkami 6. edycji Nagród Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji im. dr. Pawła Stępki. Wyróżnienia wręczono w poniedziałek.
Dr Natalia Moćko z Uniwersytetu Śląskiego została wyróżniona w kategorii "najlepsza rozprawa doktorska z dziedziny mediów elektronicznych" za pracę pt. "Programy animowane dla dzieci w historii telewizji polskiej. Znak, styl, dyskurs" przygotowaną pod opieką promotor prof. dr hab. Iwony Loewe. W kategorii "za najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych" nagrodzono dr hab. Alicję Jaskiernię z Uniwersytetu Warszawskiego za książkę "Od telewizji masowej do Netfliksa. Telewizja w Stanach Zjednoczonych w epoce cyfrowej" wydaną przez Oficynę Wydawniczą Aspra - JR.
"Mam szczególną satysfakcję, że mogę uczestniczyć we wręczeniu nagród laureatom właśnie pod patronatem dr. Pawła Stępki, którego osobiście znałem (...) i zawsze go wspominam jako żywego i zaangażowanego w sprawy mediów, w sprawy strategii, przyszłości i analiz pracownika KRRiT" - powiedział przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.
Odczytując uzasadnienie nagrodzenia doktoratu Natalii Moćko przewodniczący kapituły nagrody prof. dr hab. Janusz Kawecki powiedział, że "autorka badała programy animowane dla dzieci, przedstawiając także ich rozwój i zachodzące zmiany w aspekcie historycznym. (...) Zauważyła też kluczowe momenty decydujące o zmianach w sposobie technik ożywiania obrazu i roli kodów audiowizualnych".
Mówiąc o książce Alicji Jaskierni, prof. Kawecki wyjaśnił, że "przedstawia model organizacyjny i biznesowy telewizji na rynku amerykańskim". "Autorka zaproponowała tu spojrzenie na Internet, jako na konkurencję warunkującą zmiany sektora telewizyjnego, a nawet szerzej - audiowizualnego" - dodał, podkreślając jej "wyjątkową wartość informacyjną".
Ideą Nagród im. dr. Pawła Stępki, ustanowionych decyzją KRRiT oraz Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, jest - jak napisano w komunikacie - "promowanie wartościowych prac i autorów, którzy "podejmują w interesujący sposób tematykę mediów elektronicznych, a także wyróżnianie zasługujących na to wydawnictw naukowych i popularnonaukowych z dziedziny mediów elektronicznych".
Od 2012 r. KRRiT wspólnie z UW przyznaje je w 2 kategoriach - "najlepsza rozprawa doktorska" i "najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe" z dziedziny mediów elektronicznych. Ich ustanowienie jest wyrazem pamięci o zmarłym tragicznie 31 października 2010 r. dr. Pawle Stępce, wieloletnim pracowniku biura KRRiT, naukowcu specjalizującym się w dziedzinie mediów, autorze kilkudziesięciu artykułów oraz analiz poświęconych europejskiemu i polskiemu rynkowi mediów.
Nagrody przyznaje 16-osobowa kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Kaweckiego, członka KRRiT.
O nagrodę "najlepsza rozprawa doktorska z dziedziny mediów elektronicznych" mogą ubiegać się autorzy niepublikowanych rozpraw doktorskich obronionych na uczelniach publicznych i niepublicznych w danym roku kalendarzowego. Laureat otrzymuje dyplom oraz premię pieniężną przyznawaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, a praca zostaje opublikowana przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW.
Do kategorii "najlepsze wydawnictwo naukowe i popularnonaukowe z dziedziny mediów elektronicznych" swoje rozprawy mogą zgłaszać autorzy opublikowanych prac w wydawnictwach naukowych oraz popularnonaukowych, upowszechniających wiedzę o mediach elektronicznych. Laureaci otrzymują dyplom oraz nagrodę pieniężną. Dyplomem nagrodzony zostaje także wydawca nagrodzonej książki. (PAP)
gj/