Wystawę prawie 300 prac Ryszarda Stryjca - rysunki, grafiki oraz obrazy - będzie można oglądać od piątku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Ekspozycję zorganizowano dla uczczenia 85. rocznicy urodzin i 20. rocznicy śmierci gdańskiego artysty.
„Artysta żył krótko, tylko 65 lat, ale pozostawił po sobie niepowtarzalne i niezapomniane dzieła. Guenter Grass mówił o nim, kiedy go odwiedzał, że jest gdańskim Duererem. Niemiecki Noblista jak wiele innych osób uwielbiał jego sztukę. Według powszechnej opinii krytyków, Ryszard Stryjec jest jednym z pięciu najwybitniejszych grafików polskich XX wieku” – powiedział PAP dyrektor sopockiej PGS Zbigniew Buski.
Na wystawie zatytułowanej „Ryszard Stryjec +Gdański Duerer+ 1932–1997” prace artysty będą prezentowane według tematów i motywów obecnych w jego twórczości takich jak Gdańsk, Kaszuby, Apokalipsa, Stary i Nowy Testament.
Dzieła będą pochodzić ze wszystkich okresów działalności twórczej Stryjca. „Pod tym względem wystawa będzie miała więc przekrojowy i monograficzny charakter. To największy pokaz prac Stryjca w Polsce od chwili jego śmierci” – podkreślił Buski.
Dyrektor PGS dodał, że osobiście najbardziej w dorobku Stryjca ceni alegoryczność nawiązującą do biblijnych treści. „Prace poruszające te zagadnienia są imponujące. Widać w nich rozmach i piękną kreskę. Niewątpliwie Stryjec czuł się w tych tematach najlepiej” - ocenił.
Sposób obrazowania Stryjca nawiązuje do sztuki epok minionych, czerpie ze szczególnie bliskiego mu, przesyconego wpływami gotyku, północnego renesansu. Prace artysty rozgrywają się często na tle charakterystycznych elementów architektury starego Gdańska.
Ryszard Stryjec urodził się 30 kwietnia 1932 roku w Lipniszkach koło Lidy (dzisiejsza Białoruś). Zmarł 5 czerwca 1997 roku w Gdańsku.
Po tułaczce wojennej, w ramach akcji repatriacyjnej, która odbywała się w latach 1945-46, rodzina Stryjców trafiła do Polski, do małego miasteczka pod Zieloną Górą. Stryjec naukę podjął w Liceum Plastycznym w Gdyni-Orłowie. Następnie rozpoczął studia w sopockiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, przeniesionej niebawem do Gdańska, obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Od tego czasu jego twórczość i życie nierozerwalnie połączyły się z Gdańskiem.
Studiował malarstwo w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej i Stanisława Teisseyre'a oraz grafikę u Zygmunta Karolaka. W 1958 roku uzyskał dyplom. Uprawiał ceramikę (przez kilka lat związany był z grupą "Kadyny"), malarstwo i rzeźbę, jednakże to w grafice i rysunku najpełniej ujawnił się talent i umiejętności warsztatowe Stryjca. W latach 60. brał udział w wielu wystawach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, przeważnie za grafikę, rysunek, a następnie za exlibris.
Dzieła Stryjca tworzą kolekcje prywatne w Polsce, Niemczech, Szwecji, Austrii, Francji, Holandii i Stanach Zjednoczonych. Obszerny zbiór prac artysty posiada Ost-Akademie w Lueneburgu, oraz Ermitaż. W Polsce dzieła Stryjca znalazły się m.in. w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w gdańskiej Bibliotece PAN i zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Gdańsku.
Sopocka Państwowa Galeria Sztuki ma największą kolekcję prac Stryjca. Zbiór liczy ok. 290 rysunków, grafik oraz exlibrisów Stryjca.
Wystawa dzieł Stryjca w Sopocie będzie otwarta do 15 sierpnia. (PAP)
rop/ agz/