W nowojorskim Instytucie Józefa Piłsudskiego w Ameryce zakończono wieloletni projekt digitalizacji kolekcji archiwalnej „Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”. Dzięki zaangażowaniu archiwistów i wolontariuszy oraz finansowemu wsparciu m.in. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się zeskanować około 40 tysięcy stron dokumentów z Kancelarii Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza.
Zeskanowane i opisane dokumenty z lat 1918-1922 zamieszczono na stronie internetowej www.pilsudski.org. Wśród 40 tysięcy skanów stron są również mapy oraz szkice sytuacyjne z okresu walk o kształt terytorialny Polski Odrodzonej.
Digitalizacja archiwaliów z pewnością ułatwia dostęp zainteresowanym naukowcom, a tym samym przyczyni się do rozwoju badań nad początkami II Rzeczypospolitej i historii Europy w tamtym czasie.
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, założony przez polskich emigrantów w 1943 r. w Nowym Jorku, jest instytucją naukową prowadzącą badania nad dwudziestowieczną historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Instytut zgromadził bogaty, jeden z największych poza krajem zasób materiałów archiwalnych dotyczących historii Polski w latach 1918-1939.
Digitalizacja kolekcji trwała cztery lata. Oprócz MKiDN projekt otrzymał wsparcie Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Instytutu Pamięci Narodowej.
Zdigitalizowana kolekcja „Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza” dostępna jest pod adresem: http://archiwa.pilsudski.org/inwentarz.php?nonav=0&nrar=701&nrzesp=2
oprac. Tomasz Urbankowski
abe/mjs