81-letni neonazista Horst Mahler, aresztowany w ubiegłym miesiącu w mieście Sopron na północnym zachodzie Węgier, został we wtorek przekazany władzom niemieckim - poinformowała węgierska policja.
6 czerwca sąd w Sopron nakazał wydanie stronie niemieckiej Mahlera, którego aresztowano w tym mieście 15 maja. Mahler ubiegał się na Węgrzech o azyl. Zatrzymano go na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, wydanego w celu zmuszenia go do odbycia do końca kary więzienia za negowanie Holokaustu i podżeganie do antysemityzmu.
Mahler był jednym z założycieli lewackiej Frakcji Czerwonej Armii (RAF), która w latach 70. rozpętała w RFN krwawą kampanię terroru. Później stał się wyznawcą skrajnie prawicowych poglądów, był wielokrotnie skazywany za negowanie Holokaustu i gloryfikowanie III Rzeszy.
W połowie lat 70. Mahler został skazany za przestępstwa związane z działalnością w RAF, w tym za kilka napadów na banki oraz udzielenie pomocy terroryście Andreasowi Baaderowi, również jednemu z założycieli RAF.
Dwa lata temu, kiedy Mahler odsiadywał orzeczony w Niemczech wyrok 10 lat więzienia za negowanie Holokaustu i podżeganie do antysemityzmu, sąd zgodził się na przerwanie odbywania kary z powodu poważnej choroby skazanego. Mahlerowi nakazano powrót do więzienia pod koniec 2016 roku, ale mężczyzna odmówił i uciekł z kraju.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/ ap/