Jubileusz 10-lecia obchodzi specjalny program autorski Tomasza Kozłowskiego realizowany w Domu Spotkań z Historią w Warszawie. W środę kolejna opowieść: "Terra incognita, czyli o radości odkrywania", będąca podsumowaniem cyklu "Opowieści z Kresów".
Spotkanie pod tytułem "Terra incognita, czyli o radości odkrywania" sumować będzie dziesięciolecie cyklu "Opowieści z Kresów" - poświęconego dziedzictwu historyczno-kulturowemu ziem wschodnich Rzeczpospolitej.
"Ten tytuł nie jest przypadkowy, ponieważ wciąż bardzo mało o tym dziedzictwie wiemy" - podkreślił w rozmowie z PAP Tomasz Kozłowski, autor "Opowieści z Kresów" i założyciel Warszawskiej Inicjatywy Kresowej. "Pochodzę z rodziny o kresowych korzeniach i miałem okazję wychowywać się w lwowskim saloniku, który prowadziła moja mama. Dopiero prowadząc ten cykl i zagłębiając się w poszczególne tematy i wątki, przygotowując kolejne prezentacje, odkrywałem, że dużo lepiej znamy kulturę zachodnią i południową niż tereny, które powinny nam być szczególnie bliskie z tej racji, że przez kilkaset lat tam toczyła się historia Rzeczpospolitej i również dlatego, że jest to bardzo ciekawy kawałek Europy" - powiedział.
Kozłowski zaznaczył, że nazwa "Terra incognita" wzięła się stąd, że poza Wilnem, Lwowem, Krzemieńcem, Nowogródkiem, Nieświeżem i kilkoma innymi miejscami, które są przez Polaków kojarzone, ogromna liczba miejsc, miejscowości, ludzi, spraw uleciała nam kompletnie z pamięci.
Ideą kresowych opowieści jest - co podkreśla ich autor - odkrywanie i prezentacja miejsc nieoczywistych, na przykład mało kto wie, że na nowogrodzkich piaskach powstała znana w Europie huta "Niemen", która produkowała jedną trzecią szkła prasowanego w II Rzeczpospolitej, a ponadto wytwarzano w niej przepiękne, nowoczesne, w stylistyce art deco szkło kolorowe, które zachwycało klientów w Rzeczypospolitej i daleko poza nią, np. w Paryżu, w galerii Lafayette. Tzw. stolle - nazwa pochodziła od założyciela huty Czecha Julisza Stolle - budziły zachwyt i były chętnie kupowane przez kolekcjonerów. "A więc w tamtej epoce w Paryżu rozpoznawano produkty znad Niemna, a my dziś tak niewiele o tym wiemy. Takich historii związanych z ziemiami wschodnimi są dziesiątki i doprawdy ich odkrywanie stanowi ogromną radość" - dodaje Kozłowski.
23 czerwca 2007 roku prezentacją „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur” Tomasz Kuba Kozłowski zainaugurował w Domu Spotkań z Historią cykl autorskich „Opowieści z Kresów”. Podstawą źródłową cyklu jest gromadzona przez autora i licząca kilkadziesiąt tysięcy obiektów największa, prywatna kolekcja materiałów i pamiątek kresowych; są to m.in.: karty pocztowe, fotografie, rysunki, druki, mapy, antyki, porcelana, szkło - "wszystko, co tylko Kresami pachnie - jak mówi Kozłowski - w tej kolekcji się znajduje".
Dzięki kolekcji mogło powstać sto kilkadziesiąt oryginalnych prezentacji, wśród nich takie jak: "Kosowska kuchnia jarska wśród jaroszy, golasów, elsów, chasydów i hucułów", "Polski Eaton nad Strwiążem, czyli majówka w Chyrowie", "Smak Lwowa - spacerkiem po lwowskich knajpach, restauracjach, kawiarniach i cukierniach", "Kresowe sztetle i Jerozolimy", "Pożoga - o bolszewikach na Kresach", "Między pasterką, chanuką a Jordanem - święta na Kresach".
Popularność cyklu o dziedzictwie historyczno-kulturowym Ziem Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej spowodowała, że prezentacje przygotowane dla warszawskiej publiczności zostały pokazane przez autora w ponad 100 miejscowościach w kraju, a także za granicą: we Lwowie, w Londynie, Równem, w Łucku.
Spotkanie "Terra incognita, czyli o radości odkrywania" prowadzone przez Tomasza Kozłowskiego odbędzie się w galeria Domu Spotkań z Historią w środę 21 czerwca o godz. 18. (PAP)
abe/ itm/