Spotkania z autorami, debaty, mecz pisarzy z dziennikarzami, happeningi i spektakle - w sumie ponad 50 wydarzeń - znalazło się w programie piątej edycji festiwalu Big Book Festival, który odbywać się będzie w Warszawie od piątku do niedzieli.
W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "I back to beginning". Hasło - w zamierzeniu organizatorów - jest zaproszeniem do przeżywania pierwszych zachwytów, odkryć literackich i rozbudzania wyobraźni, tak jak robią to z nami pierwsze dziecięce lektury. Festiwal będzie też dla uczestników przewrotnym powrotem do szkoły, ponieważ wydarzenia odbywać się będą w dawnych budynkach i na boiskach gimnazjum im. Klementyny Hoffmanowej. Program festiwalu przypomina plan lekcji: od języków obcych, przez biologię po WF i zadania fakultatywne.
W programie festiwalu znalazł się m.in. Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, przy którym odbywać się będą debaty przy zegarach odmierzających czas wystąpień i specjalnej sygnalizacji nastrojów. Temat pierwszej debaty to "Strach się bać. Po co nam odwaga cywilna?" Przy stole spotkają się m.in.: Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga i Wojciech Widłak. A podczas drugiej debaty "W pogoni za Panem Tadeuszem. Jak pisać o Polsce?" dyskutować ze sobą i czytelnikami będą m.in.: Marian Pilot, Magdalena Parys, Natalia Fiedorczuk i Wojciech Chmielarz.
Program festiwalu obejmuje też - zgodnie z przyjętą konwencją zajęć szkolnych - zajęcia fizyczne, dlatego autorzy wkroczą na boisko, gdzie zmierzą się z dziennikarzami. "Z piłką w akcji m.in.: Sylwia Chutnik, Paweł Potoroczyn, Agata Passent i Marcin Meller. Podczas +Meczu o bibliotekę+ dadzą popis talentów koszykarskich. Drużyny rywalizować będą o pulę książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w Pogotowiach Opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie, gdzie przebywają nastolatki. Oba zespoły zapowiedziały waleczność i już trenują. Obecność kibiców, doping i opatrunki z gencjaną mogą okazać się niezbędne" - zapowiadają organizatorzy Big Book Festival.
Na festiwal przyjedzie kilkunastu pisarzy z Europy, Azji i USA. Wśród gwiazd są Kazuki Sakuraba, autorka z Japonii, której powieść "Czerwone dziewczyny" ukazała się ostatnio w Polsce, Ece Temelkuran – pisarka i sprzeciwiająca się polityce rządu publicystka młodego pokolenia z Turcji, niderlandzki prozaik nominowany do Nagrody Bookera za "Wojnę i terpentynę" Stefan Hertmans. Przyjedzie także Wilhelm Schmid, autor eseju "Spokój ducha" o filozofii życia oraz Marie Soderberg, która stworzyła jedną z najchętniej kupowanych książek ostatniego roku – poradnik "Hygge".
Do Warszawy przyjadą też Amerykanie - badacz życia zwierząt Bernd Heinrich i badacz stosunków międzynarodowych Charles King. W specjalnej serii wydarzeń pod nazwą "Scena brytyjska" spotkać będzie można autorów z Wysp, m.in. Laurie Penny – młodą eseistkę krytyczną wobec Brexitu, Claire Armitstead z działu literackiego "Guardiana", a także Inuę Ellamsa, poetę i performera, tworzącego słowne spektakle o tożsamości i migracji. Pojawią się też pisarze Matthew Kneale i Simon Beckett.
Kultura Wielkiej Brytanii zainspirowała dwa wydarzenia specjalne Big Book Festival. Pierwsze z nich to spektakl plenerowy "Miłość", który w piątek po zmroku otworzy Big Book Festival. "Będzie to opowieść o pożądaniu, mitach i przemocy w związkach. Zderzą się dwie wizje miłości i zrealizują dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennet, postaci z +Dumy i uprzedzenia+, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson" - zapowiadają organizatorzy. Wystąpią Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer oraz Maria Peszek.
Na zamknięcie festiwalu przygotowano natomiast koncert piosenek "George Michael Birthday Party". W niedzielę, 25 czerwca, brytyjski muzyk - zmarły w grudniu ub. roku - świętowałby urodziny. Zamykająca festiwal impreza pod niebem przypomni postać artysty. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.
Bohaterką tegorocznej próby pobicia rekordu świata w zbiorowym czytaniu będzie Jane Austen. Na Big Book Festival już od pięciu lat podejmowane są takie próby. W niedzielę, w samo południe, czytelnicy będą zbiorowo interpretować fragmenty "Dumy i uprzedzenia".
Cykl "Uwaga: premiera" to specjalna seria spotkań z autorami premier literackich, które ukażą się w czerwcu i zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas Big Book Festival. Fragmenty nowości będą czytać sami autorzy. Wśród zaproszonych pisarzy jest jeden z najpopularniejszych francuskich prozaików – Gregoire Delacourt, znany m.in. z głośnej "Listy moich zachcianek“. Jego nowa książka to "Na pierwszy rzut oka". W cyklu "Uwaga: premiera" przedstawiona zostanie także powieści Agnieszki Nietresta-Zatoń "Oaza spokoju", "Plankton" Mariusza Sieniewicza, komiks "Stolp" Daniela Odiji i Wojciecha Stefańca a także biografia Wandy Rutkiewicz pióra Anny Kamińskiej.
Na festiwal przyjedzie też Waldemar Piasecki, dziennikarz i ostatni sekretarz Jana Karskiego, który promować będzie drugi tom biografii „Jan Karski. Jedno życie". Pierwszy tom – "Madagaskar", poświęcony dorastaniu w Łodzi, ukazał się w 2015 r. Na Big Book Festival premierę będzie miał tom II – „Inferno", obejmujący lata 1939-1945.
Organizatorem Big Book Festiwal jest fundacja "Kultura nie boli". (PAP)
aszw/ itm/