Warsztaty społeczne uczące dzieci dysponowania czasem i gospodarowania budżetem, a także pracy w zespole i odpowiedzialności za powierzone przedmioty czy zadania - rozpoczną się w poniedziałek w dwóch obiektach Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Kolejna edycja zajęć pod hasłem „Miasto Dzieci” odbędzie się w woj. śląskim w Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, a także w podziemiach i Parku 12C – częściach kompleksu Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu. W tym pierwszym miejscu będzie to „Hutnicze miasto dzieci”; w drugim przedsięwzięcie będzie nawiązywało do górnictwa.
Pomysłodawczynią warsztatów Miasto Dzieci jest Grażyna Krumeich. Od 2010 r. odbywają się one w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (Dolnośląskie).
Ideą przedsięwzięcia jest przekształcenie na kilka dni określonego miejsca w miasto, urządzane przez dzieci w wieku 7-13 lat. Rano uczestniczący w warsztatach mieszkańcy wybierają zawody, w które się wcielają, następnie pod okiem prowadzących zdobywają umiejętności niezbędne do wykonywania swojej pracy.
Po każdej dniówce dzieci otrzymują zapłatę – zabawkowe pieniądze, których mogą użyć w sklepiku. W ten sposób uczą się m.in. zasad współpracy, odpowiedzialności i przedsiębiorczości, a także doceniania wartości pieniądza.
Już dwa lata temu Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która prowadzi znane kolejowe muzeum w Jaworzynie Śląskiej, zamierzała przeszczepić inicjatywę do innej zarządzanej przez siebie placówki – muzeum w dawnej walcowni cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice. Wówczas plany te pokrzyżował pożar części hali walcowni.
Równoległe z jaworzyńskimi warsztaty odbyły się jednak w 2015 r. w zabytkowej kopalni Guido, która jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W ub. roku przedsięwzięcie przeprowadziły już w woj. śląskim oba te obiekty.
Także w tym roku dzieci będą mogły w szopienickiej walcowni zostać np. krawcem, dziennikarzem, aktorem, dietetykiem czy muzealnikiem, a także poznać historię zawodów hutniczych. Z kolei zabrzańskie Muzeum, które przeniosło swoje „Górnicze Miasto Dzieci” do jednej z części kompleksu Sztolnia Królowa Luiza, poświęci tamtejsze zajęcia m.in. pracy w różnych zawodach górniczych, jak hajer czy ratownik.
Bezpłatne warsztaty w obu tych placówek (a także równoległe w jaworzyńskim muzeum kolei) będą odbywały się w dniach 3-7 lipca, w godzinach 9-15 (na podstawie wcześniejszych telefonicznych zapisów). Dzieci będą mogły liczyć w ich trakcie m.in. na ciepły posiłek.
Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu są ważnymi puntami liczącego obecnie 43 obiekty Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Muzeum Hutnictwa Cynku działa od 2015 r. w historycznym obiekcie, w którym zachowane są m.in. urządzenia ciągu technologicznego produkcji blach cynkowych: dwa piece topielne, piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z 24 formami, walcarki czy nożyce. Ekspozycja ta tworzy wystawę stałą w części ok. 180-metrowej hali; druga jej część jest wykorzystywana na wystawy czasowe, konferencje, koncerty i inne wydarzenia.
Część kompleksu Sztolnia Królowa Luiza przy zabrzańskiej ul. Sienkiewicza tworzy m.in. podziemny skansen prezentujący górnictwo z lat 70. ub. wieku przy pomocy multimediów oraz działających maszyn górniczych: struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej czy kombajnu ścianowego i chodnikowego. Możliwy jest tam też przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik - trasą poprowadzoną płytkimi przekopami.
Trasę w podziemiach zabrzańskiego skansenu górniczego uzupełnia Park 12C, czyli rozbudowana strefa naziemna, w której można przez zabawę poznawać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.
Atrakcją dla dzieci jest tam praca w zabawkowej kopalni. To podziemno-naziemna instalacja z ruchomymi urządzeniami - napędzanymi siłą mięśni najmłodszych. Odtwarza ona proces wydobycia: od ładowania urobku (kamyczków) łopatami, przez transportowanie go przenośnikami do szybu, gdzie wyjeżdża na powierzchnię i jest przejmowany przez brygadę naziemną, komunikującą się z poziomem wydobywczym telefonami akustycznymi. (PAP)
mtb/ gma/