Uczestnicy koncertu „Młodość – projekt życia” organizowanego w sobotę w Tauron Arenie Kraków z okazji pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży wezmą udział w nagraniu fragmentu tekstu do Biblii Audio.
Biblia Audio, czyli nagranie Starego i Nowego Testamentu, to jak podkreśla jego pomysłodawca i producent Krzysztof Czeczot największe przedsięwzięcie związane z nagrywaniem audiobooka w Europie. Prace trwają od 2015 r. W projekt zaangażowała się czołówka polskich aktorów.
W sobotę jeszcze przed rozpoczęciem koncertu publiczność zgromadzona w Tauron Arenie Kraków wysłucha jednego z najbardziej przejmujących nagrań – Psalmu 61 w interpretacji zmagającego się ze skutkami udaru mózgu Krzysztofa Globisza.
"Autor projektu Krzysztof Czeczot doszedł do wniosku, że w przedsięwzięciu, które staje się cyfrowym pomnikiem kultury polskiej, bo biorą w nim udział największe gwiazdy dużego i małego ekranu, nie może zabraknąć ludzi młodych" – mówiła Magdalena Dobrzyniak zaangażowana w przygotowanie obchodów rocznicy ŚDM.
Uczestnicy tych obchodów wygłoszą chóralnie dwa zdania ze Starego Testamentu: "Niech żyje król" z 2. Księgi Kronik oraz "Pan moim Bogiem" z Księgi Zachariasza, które zostaną zarejestrowane i umieszczone w Biblii Audio.
Do tej pory powstało 50 godzin nagrań odczytanych przez ponad 400 aktorów i amatorów. W wersji audio jest już Nowy Testament i cały Pięcioksiąg Mojżeszowy. Pieniądze na Biblię Audio pochodzą od darczyńców.
W realizację projektu zaangażowała się czołówka polskich aktorów m.in.: Jerzy Trela (Bóg), Adam Woronowicz (Jezus Chrystus), Krystyna Janda (narratorka w Ewangelii wg św. Mateusza), Małgorzata Kożuchowska (narratorka w Ewangelii wg św. Jana), czy Wojciech Malajkat (narrator w Apokalipsie św. Jana), a także prymas Polski abp Wojciech Polak oraz naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Dostojnicy wcielili się w role narratorów Księgi Wyjścia. Fragmenty Księgi Wyjścia rabin czytał po hebrajsku, a prymas po polsku.
Ekipa realizacyjna była też w Izraelu, by tam odnaleźć „biblijne dźwięki” i za ich pośrednictwem przenieść słuchaczy w sam środek opowiadanych historii.
Niektórzy artyści występują w rolach, które odbijają ich własne doświadczenia życiowe, jak np. Roman Kłosowski - aktor z problemami wzrokowymi, wcielający się w postać biblijnego Symeona.
Według zamierzeń producenta cała Biblia Audio ma trwać ok. 110 godzin.
Na stronie www.bibliaaudio.pl można za darmo pobrać wszystkie nagrane fragmenty Pisma Świętego lub kupić zrealizowane Księgi dostępne na płytach CD oraz pendrive’y z Nowym Testamentem. Dochód z ich sprzedaży zasili produkcję pozostałych Ksiąg. Projekt ma być ukończony w grudniu tego roku. (PAP)
wos/ dsr/