Etiuda teatralna o historii miasta będzie jedną z atrakcji dwudniowego Jarmarku Kamedulskiego, który rozpoczął się w sobotę w Suwałkach. Podczas imprezy można też kupić wiele lokalnych produktów, m.in. drewnianego kameduła oraz lokalne przysmaki.
Jarmark Kamedulski nawiązuje do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk - zakonników kamedułów. Jarmark rozpoczął się w sobotę barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta.
Jarmark Kamedulski jest organizowany w ramach Dni Suwałk przez Urząd Miejski. Imprezę rozpoczęto w piątek galą, podczas której prezydent Suwałk wręczył coroczne nagrody "Włócznie Jaćwingów". Specjalną włócznię z diamentem dostał artysta mieszkający na Suwalszczyźnie Andrzej Strumiłło, który kończy w tym roku 90 lat. Rok 2017 jest rokiem Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim.
W sobotę rozpoczął się także wielki kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej oraz jadła kresowego. Tradycyjnie w parku Konstytucji 3 Maja można kupić rękodzieło ludowe, lokalne potrawy, swojskie wędliny, potrawy, miody i nalewki. Jest też stoisko z drewnianymi figurkami, które rzeźbi Andrzej Kłaczkowski z Suwałk. Można u niego kupić figurki przedstawiające świątki, ale także kameduła wigierskiego.
Jedną z atrakcji imprezy będzie w niedzielę etiuda teatralna przedstawiająca historię miasta z czasów carskich. Etiuda pt. "Okres carski, powstania narodowe" pokaże patriotyczną manifestację zwolenników działań niepodległościowych w tym czasie.
W sobotę przed południem prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz odsłonił mural przedstawiający Reksia trzymającego kwiaty. Twórcą kreskówki jest nieżyjący już Lechosław Marszałek, który urodził się w Suwałkach 95 lat temu. Reksio obchodzi w tym roku 50 urodziny, dlatego władze miasta postanowiły w ten sposób uczcić osobę Lechosława Marszałka.
Podczas Dni Suwałk odbędą się także koncerty lokalnych zespołów ludowych, dziecięcych oraz suwalskiego chóru. Będzie można także obejrzeć kabaret Grzegorza Halamy oraz koncerty Sylwii Grzeszczak i zespołu Enej.
Osadę Suwałki założyli w XVII w. zakonnicy kameduli, którzy mieszkali w pobliskim klasztorze w Wigrach. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk. Dwóch kamedułów Romuald i Roch widnieje w herbie Suwałk. (PAP)
bur/ eaw/