"Western" w reż. Valeski Grisebach - to zwycięska produkcja 17. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty. Laureata Grand Prix, a także nagród i wyróżnień publiczności i FIPRESCI ogłoszono w sobotę we Wrocławiu podczas uroczystej gali.
Główną nagrodę Festiwalu, Grand Prix Nowych Horyzontów, przyznało jury w składzie Gaston Solnicki (przewodniczący), Hadas Ben Aroya, Gustavo Beck oraz Agnieszka Podsiadlik. Tytuł powędrował do twórców filmu "Western" w reż. Valeski Grisebach.
"Nagrodę tę przyznaliśmy jednogłośnie i jednomyślnie. Uważamy, że zwycięzca Festiwalu jest czuły, mocny, a także bardzo elegancki. Film ma wiele warstw i opowiada historię językiem kina, dzięki czemu jak mało który jest w stanie objąć wyjątkowo szerokie spektrum relacji" - powiedziała w sobotę Podsiadlik.
Grono zdecydowało także o przyznaniu wyróżnienia za film "Wszystkie miasta Północy".
"+Wszystkie miasta Północy+ (...) łączy architekturę i dźwięk w narracji. To film bardzo delikatny, a zarazem posiadający mocnego ducha. Co było bardzo ciekawe, właśnie ten tytuł doprowadził nas do bardzo sprzecznych reakcji. Nie zawsze osiąga się porozumienie i to wystarczyło, aby ten obraz docenić" - argumentował Solnicki.
Jak co roku, swoje wyróżnienia na Festiwalu przyznali także dziennikarze, zrzeszeni w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI: Irina Gordijczuk, Ruben Demasure i Paweł Mossakowski. Gremium doceniło wyróżnieniem film "Zimowi bracia" w reż. Hlynura Palmasona. Nagroda Krytyków powędrowała zaś do twórców "Westernu" w reż. Valeski Grisebach. Obraz, jak przypomniało jury w werdykcie, przedstawia konkretną mikrospołeczność robotników. "Film proponuje nowe horyzonty, poprzez twórcze wykorzystanie konwencji tradycyjnego gatunku, jakim jest western, aby opisać współczesny świat naznaczony lękiem przed obcymi oraz zderzeniami kultur. Świat, w którym komunikacja międzyludzka jest szorstka, a jednak osiągalna" - podkreślono.
Publiczność doceniła z kolei polską produkcję - "Photon" w reż. Normana Leto. Dokument, sytuowany na pograniczu sztuki i nauki, jest - jak czytamy w opisie - "podróżą od początków wszechświata aż do nieokreślonej, postludzkiej przyszłości". Na ekrany polskich kin wejdzie 6 października.
W Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu prezentowanych było łącznie 12 filmów, w tym także "Makala" w reż. Emmanuela Grasa, "Menashe" Joshuy Z. Weinsteina, "Niesamowite, ale prawdziwe" Michela Lipkesa, "Obraz niemożliwy" Sandry Wollner, "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze, "Serce miłości" Łukasza Rondudy, "Trzy kobiety" Sergio Floresa Thoriji oraz "Wszystko inne" Natalii Almady.
Nagrodzone tytuły zostaną pokazane jeszcze raz - będzie je można zobaczyć w niedzielę, ostatniego dnia imprezy. Szczegóły na stronie https://www.nowehoryzonty.pl/
Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to największe w Polsce filmowe wydarzenie. Podczas tegorocznej, 17. edycji zaprezentowanych zostało na nim ponad 200 filmów, z czego 138 miało swoje polskie, a 4 światowe premiery. Wrocławska impreza zakończy się w niedzielę. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia 2018 roku.
Martyna Olasz (PAP)
oma/ mag/