19.08.2017–24.08.2017
W sobotę rozpoczną się w Łodzi obchody 184. rocznicy urodzin Izraela Poznańskiego, jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego i ważnej dla dla historii miasta postaci. Organizatorem jest Muzeum Miasta Łodzi, które działa w dawnej rezydencji Poznańskiego.
"Rocznica urodzin Poznańskiego jest okazją do przypomnienia jego sylwetki oraz tego, jak doszedł do swojego majątku i w jaki sposób przyczynił się do zbudowania potęgi Łodzi przemysłowej. Poznański urodził się 25 sierpnia 1833 roku, ale my do tych urodzin będziemy się przygotowywać już od najbliższej soboty" - powiedziała dyrektor Muzeum Miasta Łodzi Barbara Kurowska podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
Obchody potrwają od 19 do 24 sierpnia. W tym czasie, jak wyjaśniła Kurowska, muzeum zaplanowało cykl wydarzeń skierowanych do osób w różnym wieku. Na specjalnym stanowisku zwiedzający będą mogli zaprojektować i narysować kartki urodzinowe dla fabrykanta, które później zostaną wyeksponowane w internecie.
"Każdy zwiedzający muzeum otrzyma kartę zadań i rebusów związanych z historią życia Izraela Poznańskiego. Odpowiedzi będą kryły się w zakamarkach Pałacu. Od 19 do 24 sierpnia o godz. 14 będą odbywać się pogadanki o tym, jak Żydzi obchodzili swoje urodziny i jak świętował sam Poznański" - dodała Kurowska.
W jednej z sal będzie można zapoznać się z drzewem genealogicznym rodziny Poznańskich, natomiast w Sali Lustrzanej co pół godziny wyświetlany będzie film dokumentalny "Powrót do Ziemi Obiecanej", zrealizowany w 2010 roku w czasie wizyty potomków rodu Poznańskich w Łodzi.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających stanie się Atelier Pałacu Poznańskich, w którym będzie można wykonać sobie zdjęcie na tle scenerii z przełomu XIX i XX wieku.
Izrael Poznański (1833-1900) był jednym z najsłynniejszych XIX-wiecznych łódzkich fabrykantów pochodzenia żydowskiego, właścicielem bajecznej fortuny, która w chwili jego śmierci sięgała 11 mln rubli – a zaczynał od kapitału w wysokości 2 tys. rubli.
W swoim imperium włókienniczym - na jego terenie znajduje się obecnie m.in. Manufaktura oraz hotel Andel's - zatrudniał prawie pół tysiąca robotników. Był właścicielem rozległego kompleksu przemysłowo-mieszkalnego, na który składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna i sklepy.
Do czasów współczesnych łodzianie powtarzają anegdoty o Poznańskim, np. taką, że kiedy spytano go, w jakim stylu chciałby mieć rezydencję, miał odpowiedzieć: "We wszystkich, bo na wszystkie mnie stać".
Izrael Poznański zmarł w kwietniu 1900 roku; został pochowany w rodzinnym mauzoleum na cmentarzu żydowskim przy ulicy Brackiej w Łodzi.
Cechy Poznańskiego można odnaleźć w postaci Szai Mendelsohna z powieści Władysława Reymonta "Ziemia Obiecana". Fabrykant będzie też głównym bohaterem współczesnej opery "Człowiek z Manufaktury", tworzonej obecnie w konkursie kompozytorskim ogłoszonym przez łódzki Teatr Wielki i Manufakturę; jej premiera odbędzie się w 2018 r.(PAP)
agm/ itm/