Ponad 300 pojazdów z Polski i kilku krajów europejskich przyjedzie do Bornego Sulinowa, by wziąć udział w rozpoczynającej się w czwartek XIV edycji Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych.
Na zlot pod hasłem "Gąsienice i Podkowy" przyjadą pojazdy kołowe, gąsienicowe, militarne motocykle z całej Polski, a także m.in. Niemiec, Holandii, Belgii i Czech.
„W Bornem Sulinowie będzie można zobaczyć amerykański półgąsienicowy transporter opancerzony Halftrack, niemiecki czołg Marder, samobieżną haubicę 2S1 Goździk czy prom gąsienicowy GSP 55” - wyliczył w rozmowie z PAP organizator imprezy i prezes Stowarzyszenia Miłośników Militarnej Historii Bornego Sulinowa Jarosław Marczyński.
„Zlotowi pojazdów będą towarzyszyły skoki spadochronowego z okazji przypadającej właśnie 90. rocznicy wojskowego spadochroniarstwa w Polsce. Skoki zostaną wykonane przez byłych żołnierzy jednostki specjalnej Grom oraz spadochroniarzy z Piły ubranych w mundury Cichociemnych. Planowany jest także zrzut desantowego zasobnika spadochronowego wypełnionego słodyczami” - zapowiedział organizator. Marczyński dodał, że zaplanowano także skoki z bojowej wysokości na pamiątkę skoku 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej podczas operacji Market-Garden.
Atrakcją ma być sobotnia parada pojazdów militarnych trasą dookoła pobliskiego jeziora Pile. „Trasa parady liczy 40 km. Pojadą w niej pojazdy kołowe i te gąsienicowe, które są przystosowane do poruszania się po drogach publicznych. Kolumna pojazdów liczyć będzie przeszło 2 km” - powiedział Marczyński.
Odbędą się także liczne koncerty, nie tylko zespołów wojskowych, ale i rockowych.
Marczyński poinformował, że w dniach zlotu w Bornem Sulinowie gościć będzie ponad 4 tys. uczestników samego zlotu, a imprezę może odwiedzić kilkadziesiąt tysięcy osób.
Borne Sulinowo przez lata było dużym garnizonem wojskowym, do którego przylegał poligon o powierzchni 18 tys. ha. Garnizon na początku lat 30. XX w. utworzyli Niemcy. Zmilitaryzowane miasteczko oficjalnie i uroczyście otwarto 18 sierpnia 1938 r. W lutym 1945 r. garnizon zajęła Armia Radziecka, która stacjonowała tu do 21 października 1992 r. Miasta nie było w tym czasie na żadnej cywilnej mapie. Dopiero po wyjściu Rosjan Borne Sulinowo stało się miejscem jawnym. Oficjalnie otwarto je dla cywilów 5 czerwca 1993 r.
Organizowany corocznie w Bornem Sulinowie zlot jest jedną z największych imprez tego typu w Polsce. Tegoroczny potrwa do niedzieli. (PAP)
mzb/ itm/