Tematem przewodnim rozpoczynającego się w czwartek VI Festiwalu Literacki Sopot będzie literatura hiszpańskojęzyczna. W kurorcie pojawią się m.in. pisarz Javier Cercas oraz popularna autorka współczesnej literatury hiszpańskiej Almudena Grandes.
"Mogę tylko przyklasnąć z entuzjazmem, że w tym roku zajmiemy się literaturą hiszpańskojęzyczną, bo jest to literatura wielka, różnorodna i ciekawa. Można by jej poświęcić masę festiwali, a nie tylko jeden" - powiedział PAP tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej oraz kurator Festiwalu Literackiego Sopot 2017 Tomasz Pindel.
Dodał, że trudno jest wskazać, poza językiem, wspólny mianownik dla literatur w ponad 20 krajach na świecie, gdzie używa się na co dzień hiszpańskiego.
"Jakiekolwiek próby etykietowania tej literatury są z góry skazane na porażkę. Wiadomo, że chociażby między Hiszpanią, Argentyną, Meksykiem i Kubą różnice są ogromne i ma to swoje naturalne odbicie w twórczości pisarskiej. Są to literatury mocno narodowe, osadzone w tamtejszym kontekście kulturowo-społecznym i historycznym. Są też nurty typowe np. kryminał latynoamerykański u nas w Polsce bardzo słabo znany jest dość specyficzny, jeśli porówna się go z autorami anglojęzycznymi czy skandynawskimi, bo o wiele bardziej zakorzeniony w miejscowej tradycji i nie pełniący tylko funkcji rozrywkowej" - ocenił Pindel.
"Mogę tylko przyklasnąć z entuzjazmem, że w tym roku zajmiemy się literaturą hiszpańskojęzyczną, bo jest to literatura wielka, różnorodna i ciekawa. Można by jej poświęcić masę festiwali, a nie tylko jeden" - powiedział PAP tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej oraz kurator Festiwalu Literackiego Sopot 2017 Tomasz Pindel.
Jego zdaniem, jest kilka krajów hiszpańskojęzycznych, gdzie rynek wydawniczy i świat literacki są wyraźnie mocniejsze od pozostałych państw, gdzie używa się języka Cervantesa.
"Takim liderem jest oczywiście Hiszpania, a po drugiej stronie oceanu trzeba by wymienić jednym tchem jeszcze trzy kraje, tj. Argentynę, Meksyk i Kolumbię. W tych państwach, jeśli popatrzymy na rynek wydawniczy i jego tradycje, dzieje się rzeczywiście najwięcej" - ocenił tłumacz.
Do Sopotu przyjedzie m.in. pisarz i dziennikarz, poruszający tematy hiszpańskiej wojny domowej Javier Cercas oraz jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej Almudena Grandes. Znajdzie się też coś dla fanów kryminałów i thrillerów za sprawą Claudii Pineiro, która za pomocą tego gatunku literackiego opisuje argentyńską rzeczywistość.
Polską premierę podczas Literackiego Sopotu będzie miała debiutancka powieść "Jankeski fajter" Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia pisarzy.
W programie Literackiego Sopotu będą też spotkania z polskimi pisarzami nominowanymi i uhonorowanymi nagrodami Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego. W Sopocie pojawią się m.in. Dorota Masłowska, Jakub Żulczyk, Katarzyna Boni, Marian Pilot, Patrycja Bukalska, Wojciech Orliński, Aneta Prymaka-Oniszk, Mirosław Wlekły, Marta Dzido i Wojciech Kuczok.
Na festiwalu nie zabraknie debat. Pierwsza z nich dotyczy Europy wspólnotowej i narodowej. O dwóch filozofiach Miguel de Unamuno i Jose Ortega y Gasseta dyskutować będą wybitni naukowcy: Javier Zamora Bonilla - doktor nauk politycznych i dyrektor naukowy Fundacji Jose Ortegi y Gasseta – Gregorio Maranona w Madrycie, Maria Isabel Ferreiro Lavedan - doktor socjologii, związana z tą samą instytucją madrycką oraz Manuel Menendez Alzamora, doktor nauk prawnych i politycznych z Uniwersytetu w Alicante.
W drugiej debacie o "wszystkich prawdach reportażu" wezmą udział uznani autorzy tego gatunku: Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek.
Trzecia debata odbędzie się pod hasłem "Czy ludzie wolą dyktatury, czy tylko muszą je znosić?" - odpowiedzi na to pytanie będą starali się udzielić znana dziennikarka kubańska Yoani Sanchez, która od wielu lat zmaga się z dyktaturą komunistyczną w swojej ojczyźnie, Norweg Mikal Hem, autor książki "Jak zostać dyktatorem" oraz prof. nauk społecznych Radosław Markowski.
Każda edycja festiwalu w Sopocie to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych oraz spektaklach teatralnych. Dla przykładu, specjalnie dla fanów komiksu i ilustracji warsztaty poprowadzi Pau (Pablo Rodriguez Jimenez-Bravo) – autor "Sagi o Atlasie i Axisie", a także ilustratorka Luci Gutierrez.
W ubiegłym roku tematem przewodnim sopockiego festiwalu była literatura izraelska, dwa lata temu czeska, a wcześniej rosyjska oraz skandynawska i islandzka, a pierwsza edycja poświęcona była polskiemu reportażowi.
W poprzednich pięciu edycjach Festiwalu Literacki Sopot wzięło udział ponad 200 gości, a uczestników było ok. 75 tysięcy osób.
Tegoroczny festiwal literacki w Sopocie potrwa do niedzieli.(PAP)
rop/ itm/