Taca wysadzana numizmatami o wartości 200 tys. złotych została kupiona przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Srebrna owalna taca powstała w Kaliszu między 1827-1841 r., a jej twórcą jest słynny kaliski złotnik Schaube.
Kaliskie muzeum zakupiło tacę dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 129 tys. zł i 71 tys. z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.
Przedmiot pochodzi z kaliskiego warsztatu Karola Leopolda Fryderyka Schaube, jednego z najwybitniejszych złotników, działających na dawnych ziemiach polskich w drugiej ćwierci wieku XIX, który prowadził pracownię w Kaliszu.
Taca została wykonana z kutego i grawerowanego srebra o próbie 12 łutów. Jest opatrzona znakami złotniczymi: „Schaube", „12" i „Kalisch" oraz rytowanym herbem Rogala.
Jest inkrustowana talarami polskimi, pruskimi, saskimi, frankami francuskimi, koronami austriackimi i rublami rosyjskimi.
„59 sztuk monet i medal pochodzą z różnych okresów i z różnych obszarów dawnej Rzeczypospolitej - od czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po (dziś unikatowe) złote monety, bite podczas powstania listopadowego przez władze powstańcze” - powiedziała kierownik działu sztuki kaliskiego muzeum dr Ewa Andrzejewska, która odkryła tacę w ofercie Domu Aukcyjnego OSTOYA w Warszawie.
Jak zapowiedziała dyrektor muzeum w przyszłości taca stanie się nie tylko ozdobą kaliskiej kolekcji złotniczej, ale także jednym z najważniejszych elementów stałej ekspozycji muzealnej, która ma być wkrótce przebudowana.
Andrzejewska podkreśliła, że wartość historyczna tacy jest duża. Przed jej zakupem muzeum otrzymało opinie w tej sprawie. Prezes honorowy Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Lech Kokociński ocenił: „Bezwzględnie jest to rarytas i rzadkość na rynku antykwarycznym”.
Natomiast prof. UW Anna Sieradzka zauważyła, że "dzieło ma wyjątkową wartość historyczną i artystyczną na tle zabytków produkcji złotniczej Królestwa Polskiego, szczególnie dla Kalisza”.
Zdaniem pracowników muzeum kaliska taca wpisuje się w długą i bogatą historię złotnictwa polskiego, w której XVII wiek przyniósł modę na dekorowanie przedmiotów ze srebra czy złota starymi monetami. (PAP)
bak/ agz/