Blisko 2 tys. pamiątkowych pieczęci dla lokalnych organizatorów Narodowego Czytania „Wesela" Wyspiańskiego przygotowała Kancelaria Prezydenta - poinformował urząd w sobotę na swoim koncie na Twitterze. W tym roku akcja odbędzie się 2 września.
Okolicznościowa pieczęć, którą otrzymają lokalni organizatorzy Narodowego Czytania ma służyć do składania pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Na pieczęci widnieje data tegorocznej akcji - 2 września, jej nazwa, tytuł odczytywanego dzieła i jego autor oraz informacja o patronacie honorowym prezydenta RP.
Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez prezydenta od 2012 r. W ubiegłym roku, jak podano na stronie Kancelarii Prezydenta, Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach.
Akcja polega na publicznych odczytach narodowej literatury. Do tej pory w ramach akcji czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię i "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. Wybrane w tym roku w głosowaniu "Wesele" Wyspiańskiego będzie czytane 2 września. Oddający głosy mogli też wskazać "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowski" Juliusza Słowackiego.
"Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury" – podkreślił w czerwcu prezydent Andrzej Duda, zapraszając do uczestnictwa w akcji.
Prapremiera tej sztuki Wyspiańskiego odbyła się w marcu 1901 r. w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie "Wesele" zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.(PAP)
szz/ agz/