Książka amerykańskiej pisarki i dziennikarki polskiego pochodzenia Rity Cosby "Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca" trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa".
Książka amerykańskiej pisarki i dziennikarki polskiego pochodzenia Rity Cosby "Cichy bohater. Sekrety z przeszłości mojego ojca" trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa".
Książkę (oryginalny tytuł "Quiet Hero: Secrets From My Father's Past") zainspirowały wojenne przeżycia ojca autorki Ryszarda Kossobudzkiego, który walczył w polskim ruchu oporu. Był on uczestnikiem Powstania Warszawskiego, znalazł się w obozie w Mullberg, a następnie w stalagu IVB.
Rita Cosby dopiero przed trzema laty dowiedziała się o bohaterskiej przeszłości ojca. Rodzice trzymali to przed nią w ukryciu. Poruszona, odwiedziła z ojcem Polskę, a jej uporczywe nalegania sprawiły, że przełamał się, opowiedział o swoim życiu i zgodził, aby to utrwalić na kartach książki.
Jak zapewniała autorka, wzruszająca i pełna emocji wyprawa do ojczyzny ojca oraz spisywanie jego wspomnień bardzo ją związało z Polską i Polakami. Książka łączy teraźniejszość z przeszłością, opowiada o zbliżeniu ojca do córki, wpisuje losy rodziny w kontekst bohaterskiej walki Polaków.
"Ich historia momentami wepchnie cię na krawędź krzesła zagniewanego lub płaczącego, lecz wraz z tym jak się rozwija będziesz płakał z radości" - zachwycał się jeden z amerykańskich dziennikarzy.
"Niewielu Amerykanów wiedziało i rozumiało Powstanie Warszawskie i niesamowite poświęcenie Polaków walczących podczas wojny. Będą mogli teraz się dowiedzieć z książki jak przejmująca jest nasza historia i jak powinniśmy być z tego dumni" - powiedziała PAP Cosby.
Książka trafi na listę bestsellerów w niedzielnym wydaniu "New York Timesa". Wcześniej znalazła się tam jej opublikowana w 2007 roku "Blonde Ambition: The Untold Stroy Behind Anna Nicole Smith's Death".
Jak poinformował PAP wiceprezes stowarzyszenia młodych Polaków w Ameryce, Pangea Alliance, Grzegorz Fryc, egzemplarze książki Cosby otrzymają w darze m.in. polonijni uczniowie Centrali Polskich Szkół dokształcających w USA. Jesienią autorka ma się z nimi spotkać na Uniwersytecie Columbia.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)