Adaptację powieści „Idiota” Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Janusza Opryńskiego zaprezentuje widzom Teatr Polski w Bielsku-Białej. Zespół przygotowuje się do premiery, która została zaplanowana na 30 września.
Sztuka będzie nosiła tytuł „Św. Idiota”, jak dzieło filozofa Cezarego Wodzińskiego. „To książka o rosyjskich jurodiwych (jurodiwy to jeden z wzorów świętości w dawnej Rosji – PAP), obłąkanych, pomyleńcach, głupcach, którzy z rozmysłem przyjmują maskę szaleństwa, aby ukrywać pod nią mądrość. W hołdzie Wodzińskiemu postanowiłem nazwać adaptację +Św. Idiota+. Dostojewski, wydaje się, lubił jurodiwych i w wielu postaciach odnajdujemy cechy tych świętych chuliganów. (...) Już na początku opowieści o księciu Lwie Myszkinie, który przybywa ze Szwajcarii po leczeniu, Rogożyn rozpozna w nim jurodiwego: +Książę jest jurodiwy, a takich Pan Bóg lubi+” – uważa Janusz Opryński.
Widzowie zobaczą w spektaklu, który zostanie wystawiony na Dużej Scenie, Orianę Soikę, Martę Gzowską-Sawicką, Wiktorię Węgrzyn, Annę Figurę, Jagodę Krzywicką, Darię Polasik-Bułkę, Rafała Sawickiego, Mateusza Wojtasińskiego, Tomasza Lorka, Grzegorza Sikorę, Michała Czadernę, Kazimierza Czaplę, Adama Myrczka, Piotra Gajosa, Grzegorza Margasa, Sławomira Miskę i Jerzego Dziedzica.
Fiodor Dostojewski jest jednym z najwybitniejszych pisarzy. Żył w XIX w. Spod jego pióra wyszły m.in. „Zbrodnia i kara”, „Biesy” i „Bracia Karamazow”. „Idiotę” napisał w latach 1867-1869
Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca.
Marek Szafrański (PAP)
szf/ agz/